Zmarł Abraham Silberstein

Z przykrością informujemy, że w dniu 19 marca 2019 r. w wieku 105 lat zmarł Abraham Silberstein.

Reklamy

 

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 20 marca. 

Abraham Silberstein był najstarszą osobą w organizacji Ziomkostwa Żydów z Hrubieszowa. Przez wiele lat był najważniejszym członkiem organizacji i zespołu zarządzającego. 

Urodził się w 1914 roku w Wyszkowie pod Warszawą. W wieku dwóch lat wraz z rodzicami przeniósł się do Hrubieszowa, rodzinnego miasta swojej matki. Dziadek oraz ojciec zajmowali się handlem drewnem.

Rodzina Silbersteinów mieszkała w Hrubieszowie w domu przy ulicy Długiej 3. Abraham Silberstein uczył się w szkole powszechnej, a następnie w gimnazjum, które mieściło się przy ulicy 3 Maja.

Za namową ojca, po ukończeniu gimnazjum, wyjechał do Palestyny aby dalej się kształcić. Kiedy sytuacja względem Żydów w Polsce się zmieniła, jego rodzina popadła w kłopoty finansowe, musiał przerwać naukę w Technionie i zaczął pracować na budowach, jako robotnik. Szybko znalazł lepiej płatną pracę, został kierownikiem budowy i zaczął wspomagać rodzinę finansowo.

Z chwilą, gdy dowiedział się o wybuchu II wojny światowej, wstąpił do arabskiej jednostki wojska angielskiego i wyruszył na front francuski. Brał udział w bitwie pod Dunkierką, kilka miesięcy przybywał w Anglii, a następnie wraz z 8 Armią walczył w Afryce Północnej i na Półwyspie Apenińskim.

Należał do elitarnej jednostki 51 Middle East Commando. Po wojnie zajmował się transportem ocalałych z Zagłady Żydów do Palestyny.

Jest współautorem pomnika – ściany pamięci, który stanął na hrubieszowskim cmentarzu żydowskim.

Cześć Jego pamięci!

 

(źródło: UM Hrubieszów)