Zmarł Henry Orenstein nazywany „ojcem Transformersów”. Urodził się w Hrubieszowie

Jak informują międzynarodowe media, w środę 15 grudnia, wieku 98 lat, zmarł w swoim domu w New Jersey Henry Orenstein, urodzony w Hrubieszowie wynalazca, twórca popularnych Transformersów, pokerzysta, przedsiębiorca.

Reklamy

Henry Orenstein urodził się 13 września 1923 r. w Hrubieszowie. Był czwartym z pięciorga dzieci Goldy i Lejba Orensteinów. Miał trzech starszych braci: Freda (zwanego Niuniek, urodzonego w 1909 r.), Feliksa (ur. w 1910 r.) i Shlomo (Sam, Shlojme, ur. w 1911 r.) oraz młodszą siostrę Hankę (ur. w 1926 r.). Rodzina mieszkała w trójkondygnacyjnej kamienicy przy dzisiejszej ulicy Plac Wolności.

W czasie II wojny światowej Henry był więźniem w pięciu obozach koncentracyjnych (Budzyń, Majdanek, Płaszów, Ravensbrruck, Sachsenhausen). Po wojnie, wraz z dwoma braćmi, wyemigrował do USA, gdzie zajął się projektowaniem zabawek, które produkowano na masową skalę. Ponadto był wynalazcą, który opatentował ponad sto różnych przełomowych pomysłów. Jednym z najbardziej znanych jego wynalazków jest słynny już dziś i kultowy Optimus Prime – Transformers będący przywódcą Autobotów.

Reklamy

Henry Orenstein był też najstarszym pokerzystą na świecie. W 1996 r., mając 71 lat, wygrał turniej z cyklu World Series of Poker, a w 2005 r., w wieku 80 lat, zajął siódme miejsce w Pokerowych Mistrzostwach USA. W 2008 r. został przyjęty do Poker Hall of Fame (w wolnym tłumaczeniu „pokerowa galeria sław” – wyróżnienie dla profesjonalnych graczy w pokera funkcjonujące od 1979 r.)

Henry Orenstein był również autorem dwóch książek: I Shall Live: Survi*ving Against All Odds 1939-1945 (Będę żył: na przekór wszystkiemu 1939-1945), która została opublikowana w 1987 r., oraz Abram. The Live of an Israeli Patriot, opisującej historię życia Abrama Silbersteina. W pierwszej z nich Henry opisał Hrubieszów i wydarzenia, jakie miały tu miejsce po wybuchu II wojny światowej. Książka cieszyła się pochlebnymi recenzjami, zdobyła popularność i doczekała się kilku wydań.

Wraz ze swoją drugą żoną – Susie, prowadził działalność charytatywną. Znani byli z udzielania stałego finansowego wsparcia dla organizacji nie tylko żydowskich, zarówno tych w USA, jak i w Izraelu. Dofinansowali również budowę „Ściany pamięci” na hrubieszowskim Kirkucie.

(źródło: D. Grzymała, „Wpisani w krajobraz Ziemi Hrubieszowskiej”, Hrubieszów 2014)

­


Zobacz też:

Hrubieszów: Trwa Puchar Orensteina 2018 – charytatywny turniej pokerowy

Hrubieszów: Trwa Puchar Orensteina 2018 – charytatywny turniej pokerowy