Zmarł Kardynał Józef Glemp

Zmarł kardynał Józef Glemp. Miał 83 lata. Dzisiaj stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Jeszcze rano kard. Kazimierz Nycz zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę „w trudnych dla Niego chwilach walki z chorobą”.

Reklamy

Kard. Nycz przypomniał, że w marcu ub. roku prymas senior, informując o przebytej operacji, poprosił wszystkich o modlitwę. „Dziś, kiedy stan zdrowia księdza prymasa znacznie się pogorszył, prośbę tę ponawiam w jego i moim imieniu” – dodał hierarcha.

W ubiegłym roku kardynał Józef Glemp, przeszedł operację płuca związaną z usunięciem zmian nowotworowych. Prymas senior podkreślił, że stwierdzono u niego złośliwy narost na dolnym płacie prawego płuca. Pomimo choroby w ostatnich miesiącach kard. Glemp uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kościelnych, nie unikał także kontaktu z mediami. Ostatnie lata życia prymas senior spędził w swojej rezydencji w warszawskim Wilanowie. Kard. Glemp zainicjował tam budowę Świątyni Opatrzności Bożej, w której znajduje się Panteon Wielkich Polaków. Prymas senior był honorowym obywatelem Warszawy.

Reklamy
Kard. Glemp w 1981 r. po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim. Przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski i polskiemu Kościołowi. 2 lutego przypadłaby 30. rocznica nadania prymasowi seniorowi godności kardynalskiej przez Jana Pawła II.
 
 
Źródło: niezalezna.pl