24 kwietnia 2024

Zmarł prof. dr hab. Mieczysław Sawczuk

W dniu 15 lipca 2014 r. zmarł prof. dr hab. Mieczysław Sawczuk, kim był i jak działał zmarły wystarczy w Internecie wpisać Jego imię i nazwisko. Był absolwentem LO im St. Staszica w Hrubieszowie w 1950 r. Przez wiele lat był również przewodniczącym sekcji lubelskiej Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz członkiem hrubieszowskiego stowarzyszenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, które wspierał nie tylko swoją działalnością społeczną. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 21 lipca br. na cmentarzu w Lublinie przy ul. Lipowej o godz. 12.00.


Ze strony internetowej UMCS w Lublinie


REKTOR I SENAT UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE 

z głębokim żalem zawiadamiają, że w dniu 15 lipca 2014 r. zmarł

Śp. 

prof. dr hab. Mieczysław Sawczuk

emerytowany profesor UMCS


Urodzony 2 grudnia 1930 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. Od 1955 r. związany zawodowo z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przechodząc wszystkie szczeble awansu nauczyciela akademickiego od asystenta do profesora nadzwyczajnego. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1979 r.

Podczas swojej pracy naukowej kierował Zakładem Prawa Gospodarczego, był dyrektorem Instytutu Prawa Cywilnego, a od 1990 roku, aż do przejścia na emeryturę w 2001 roku, kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego Wydziału Prawa i Administracji  UMCS.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Honorową Odznaką Za Zasługi dla Lubelszczyzny.

Profesor Mieczysław Sawczuk był znanym w kraju i poza jego granicami specjalistą z zakresu cywilnego prawa procesowego i międzynarodowego prawa handlowego.

Odszedł od nas ceniony nauczyciel akademicki, wychowawca młodzieży oraz wielki człowiek.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 21 lipca br. na cmentarzu przy w Lublinie ul. Lipowej o godz. 12.00.

W kaplicy ekumenicznej przy ul. Lipowej (wejście od ul. Białej) o godz. 10.00 zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego Profesora.



Osobiście poznałem Pana Profesora, kiedy aktywnie działałem w hrubieszowskim stowarzyszeniu 27 WDP AK, m.in. Profesora zapraszałem na spotkania z młodzieżą Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie, czy na turnieje sportowe w piłce nożnej czy ręcznej. Zawsze przybywał, bez względu na samopoczucie, najczęściej z asystentami, będąc życzliwym. Jego wykłady o 27 WDP AK były przez młodzież w skupieniu wysłuchiwane, padało wiele pytań. Przybywał również często na nasze zebrania Środowiskowe, doradzał i wspierał, nie tylko słowem. Pisał kolejną książkę, tym razem o oddziałach węgierskich przebywających w naszym rejonie. Panie Profesorze, będzie Pana brakowało, ale cóż, taki nasz los, jak się urodziłeś, to kiedyś odejdziesz!

 

Profesorze, Spoczywaj w spokoju.

 

Marek Ambroży Kitliński