Zostań kucharzem, technikiem żywienia lub cukiernikiem

Kucharz to zawód mało popularny, a zwłaszcza wśród chłopców. Większość z nich woli kierunki bardziej „męskie” typu mechanik, elektryk. Z tego powodu zapewne zawody związane z gastronomią w naszej szkole, są bardziej zdominowane przez płeć żeńską. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kubki smakowe panów są bardziej „wyczulone” od żeńskich. Nawet w telewizji większość programów kulinarnych jest prowadzonych przez mężczyzn.

Reklamy

Ilość materiału do przyswojenia jest dość spora, kiedy pierwszy raz zobaczyłem podręczniki,  przyznam, że trochę przeraził mnie ten ogrom wiedzy, który musiałem przyswoić. Większość wiadomości  nieświadomie wyniosłem z domu, podpatrując mamę podczas gotowania, a reszta z czasem „sama” weszła do głowy. Dużym plusem są zajęcia warsztatowe, które odbywają się raz w tygodniu. Na warsztatach uczniowie mają szanse wykazać się swoimi umiejętnościami i zamienić teorię w praktykę. Pracownie gastronomiczne są bardzo dobrze wyposażone. W tym roku została otwarta nowa pracownia.

Co zdolniejsi uczniowie, wykazujący tzw. smykałkę do gotowania, mają możliwość przygotowania potraw na cateringach. Nasza szkoła jest często proszona o przygotowanie różnych potraw, przekąsek na imprezy okolicznościowe. Podczas cateringów można się wiele nauczyć, wiem, bo sam brałem udział już w czterech.

Według mnie ten zawód daje najwięcej możliwości, praca dla kucharza znajdzie się zawsze z prostych powodów, ludzie jedli, jedzą i będą jeść. Kierując się tą prostą myślą na pewno znajdziecie pracę wybierając ten zawód.

Kształcenie na kierunkach związanych z gastronomią zapewnia Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie (ul. Zamojska 18a).

 

Łukasz Magier – klasa IIIt4c