ZS nr 1: Działamy profilaktycznie

Najważniejsze jest to, by nie wstydzić się cukrzycy, tylko ją zaakceptować. Może stać się naszą koleżanką, a nie obciążeniem. Warto się pilnować, by nie dopuścić się powikłań cukrzycowych – mówi Milena – jedna z uczennic hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 1, która 17 października opowiadała o swojej chorobie.

Reklamy

 

Jakie są objawy cukrzycy? To przede wszystkim osłabienie, nadmierna potliwość, wzmożone łaknienie, większe pragnienie i zmiany skórne. Uczniowie klasy Ic, dla których przeprowadzono zajęcia, dowiedzieli się także, jak zachować się, gdy diabetyk zemdleje i w jaki sposób udzielić mu pomocy.

Dodatkowo, z młodzieżą spotkała się Pani Joanna Szymańska – inspektor ds. promocji zdrowia PSSE w Hrubieszowie, która przeprowadziła pogadankę na temat szkodliwości palenia tytoniu, używania dopalaczy i alkoholu.

Zajęcia, które wpisują się w działania o charakterze profilaktycznym i promującym zdrowie zainicjowała Lucyna Kasprzak – pielęgniarka szkolna, w gabinecie której, tego dnia można było zbadać poziom glukozy we krwi. 


 

tekst: Daniel Buchowiecki, fot: Zuzanna Talarek