ZS nr 1: Dziękujemy za zainteresowanie „Zawodowym strzałem w 10!”

Kucharz, informatyk, handlowiec, rolnik – to tylko kilka z prezentowanych kierunków kształcenia, podczas inicjatywy „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość” adresowanej do uczniów gimnazjów, uczniów klas VIII szkół podstawowych, nauczycieli, doradców zawodowych i społeczności lokalnej.

Reklamy

 

Większość absolwentów szkół branżowych i techników nie musi martwić się o pracę. Oprócz wiedzy ogólnej, podczas zajęć warsztatowych i praktyk w czasie nauki, czasem nawet zagranicznych, uczniowie przygotowują się do pracy w zawodzie. Warto przypomnieć, że absolwent technikum może zdawać egzamin maturalny i  kontynuować naukę na dowolnych studiach.

Pan Stanisław Jachimczuk – starszy wizytator z Lubelskiego Kuratorium Oświaty Oddział w Zamościu, Pan Jan Lelonek – starszy wizytator z Lubelskiego Kuratorium Oświaty Oddział w Zamościu, Pan Dariusz Czujkowski – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie i Pan Tomasz Bratek – ekspert programu FRSE Erasmus+, Pan Andrzej Barczuk – Przewodniczący Rady Powiatu i Pan Marek Kozielewicz – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie podkreślali znaczenie szkół branżowych i techników, które przez lata deprecjonowano, niesłusznie uznając za gorsze, sugerując, że kształci się w nich młodzież z mniejszymi aspiracjami i motywacją do nauki, co przyczyniło się do negatywnego wizerunku szkół tego typu. Ten trend powoli się zmienia. W Polsce, ale i poza granicami państwa brakuje fachowców z wielu różnych branż, którzy bez problemu znajdują zatrudnienie.

Reklamy

Na terenie powiatu hrubieszowskiego istnieją dwie szkoły prowadzące kształcenie zawodowe: Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie, którego Dyrektorem jest Pan Marek Kozielewicz i Zespół Szkół nr 4 w Hrubieszowie, której Dyrektorem jest Pani Alicja Ważna. Wiodące kierunki kształcenia i osiągnięcia tychże placówek przedstawiali nauczyciele: Pani Anna Wiśniewska i Pan Grzegorz Laskowski.

Odwiedzający 26 października Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji uczniowie mogli porozmawiać z  młodzieżą i nauczycielami z obu szkół na temat poszczególnych zawodów kształcenia. Nie zabrakło pokazu pracowni kelnerskiej i gastronomicznej. Można było skosztować również potraw i wypieków przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Młodzi informatycy dzielili się wiedzą na temat naprawy komputerów. Chętni uczniowie mogli też, pod okiem instruktora nauki jazdy, spróbować swoich sił za kółkiem. Dodatkową atrakcją były występy artystyczne uczniów naszej szkoły oraz prezentacja sprzętu rolniczego, którego właścicielem jest ZS nr 4 oraz rodzice uczniów.

Nasze zaproszenie przyjęli też żołnierze z 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, którzy przedstawili sprzęt wojskowy i chętnie odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące pracy w wojsku. Były także prelekcje oraz pokaz ratownictwa drogowego przygotowane przez Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Na temat założenia i prowadzenia własnej firmy można było porozmawiać z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Hrubieszowie. Opiekę medyczną zapewniały niezawodne panie pielęgniarki.

To był dla nas naprawdę wyjątkowy i pracowity dzień! Dziękujemy wszystkim wspaniałym gościom oraz Dyrektorowi HOSiR-u – Panu Markowi Watrasowi za możliwość organizacji tej ciekawej i potrzebnej imprezy na terenie obiektu.

Organizatorami inicjatywy byli Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie oraz Zespół Szkół nr 4 w Hrubieszowie pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu oraz Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych do wyboru technikum lub szkoły branżowej, dzięki którym można zdobyć kwalifikacje zawodowe i pracować, nie martwiąc się o przyszłość.

Kształcimy zawodowo! Zapraszamy!

 

Info i foto: Zespół ds. Promocji Szkoły / www.zs1hrubieszow.pl