21 września 2023

ZS nr 1: Dzień Bezpiecznego Internetu – wywiad z dr hab. inż. Krzysztofem Pancerzem

Rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Pancerzem – Dyrektorem Instytutu Techniczno-Informatycznego i kierownikiem Zakładu Informatyki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Reklamy

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Poniżej przedstawiamy rozmowę z dr hab. inż. Krzysztofem Pancerzem – Dyrektorem Instytutu Techniczno-Informatycznego i kierownikiem Zakładu Informatyki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, który odpowiedział na nasze pytania dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

Reklamy

– Jakie podstawowe zasady bezpieczeństwa należy zachować w Internecie? Czego unikać?

Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu jest ochrona swojej prywatności, przede wszystkim nie podawanie swoich danych osobowych (np. miejsca zamieszkania, numeru telefonu, stanu majątkowego) w ogólnodostępnych portalach, np. portalach społecznościowych. Poza tym, należy mieć ograniczone zaufanie do osób poznanych w Internecie, w szczególności, gdy domagają się od nas dziwnych lub podejrzanych zachowań. Należy unikać korzystania z podejrzanych linków, otwierania wiadomości od nieznajomych lub podejrzanych nadawców (np. posiadających dziwne adresy e-mailowe), otwierania załączników w takich wiadomościach, pobierania plików z podejrzanych miejsc w Internecie. Ponieważ wiele usług w Internecie wymaga założenia konta, należy szczególnie chronić dane do logowania do tych kont.

Reklamy

– Kiedy korzystanie z bankowego konta internetowego jest bezpieczne?

Korzystanie z bankowego konta internetowego jest bezpieczne, jeśli będzie się pamiętać o kilku ważnych zasadach postępowania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić adres WWW strony logowania do bankowego konta internetowego. Oszuści są w stanie stworzyć identyczną stronę jak naszego banku, ale jest ona dostępna pod innym adresem WWW. Warto więc pamiętać poprawny adres WWW naszego banku. Poza tym, należy sprawdzić czy strona logowania korzysta z szyfrowania. Jeśli tak jest, przy adresie strony przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę. Poza tym adres strony rozpoczyna się od https:// (oznacza to wykorzystanie szyfrowania w protokole HTTP). Nie należy dokonywać logowania do konta lub płatności poprzez otrzymywane w e-mailach linki. Należy chronić dane do logowania przed dostępem innych osób. Należy także unikać logowania do bankowego konta internetowego z nie swojego komputera (lub innego urządzenia). W przypadku własnego komputera należy zadbać o oprogramowanie antywirusowe, o posiadanie zaktualizowanego systemu operacyjnego oraz zaktualizowanej przeglądarki.
– Jak reagować na to, gdy ktoś kradnie wizerunek danej osoby i podszywa się pod nią?
Kradzież wizerunku danej osoby i podszywanie się pod nią w Internecie są karalne jeśli mają na celu wyrządzenie szkody (materialnej lub osobistej). Może to być np. wzięcie kredytu na taką osobę, wyłudzenie pieniędzy, ale również upokorzenie w sieci. Wówczas można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

– Kiedy hejt i nieprzyjemne komentarze można potraktować jako złamanie prawa i co powinna zrobić ofiara?

Niestety granice pomiędzy hejtem lub nieprzyjemnymi komentarzami, a dozwoloną krytyką lub wyrażaniem swojej opinii nie są ostre. Zawsze w jakimś stopniu nasze odczucia są subiektywne. Jeżeli jednak sądzimy, że hejt lub nieprzyjemne komentarze łamią prawo, przede wszystkim należy kontaktować się z właścicielami portali z prośbą o zwrócenie uwagi na komentarze, ich ocenę, usunięcie lub jeśli wypełniają znamiona hejtu, zgłosić to organom ścigania. Taki kontakt z właścicielami portali jest szczególnie istotny w sytuacji, gdy osoba hejtująca lub pisząca nieprzyjemne komentarze jest dla nas anonimowa. Jeśli jednak, osoba nie jest anonimowa, można bezpośrednio dochodzić swoich praw.

– Często użytkownicy udostępniają grafiki i zdjęcia bez podawania autora lub oznaczania źródła, kiedy jest to niedopuszczalne?

Problem jest od strony prawnej bardziej złożony, ale z punktu widzenia praktycznego najlepiej jest zawsze sprawdzić jakimi prawami chronione są grafiki i zdjęcia. Zdecydowana większość zdjęć, które można znaleźć na rozmaitych stronach internetowych, objęta jest prawami autorskimi lub majątkowymi. Korzystanie z takich zdjęć jest niedopuszczalne bez zgody autorów lub podmiotów, którym przysługują takie prawa lub bez uiszczenia stosownych opłat. Korzystanie z grafiki lub zdjęć bez podawania autorów lub oznaczania źródeł jest dopuszczalne, jeśli wyraźnie podana licencja przy tych grafikach lub zdjęciach to umożliwia.

______________________________
Zebrał: Daniel Buchowiecki
Na zdjęciu dr hab. inż. Krzysztof Pancerz – Dyrektor Instytutu Techniczno-Informatycznego i kierownik Zakładu Informatyki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu
Foto: UPZ


Zobacz też:

Jedna z najlepszych uczennic ZS nr 1 w Hrubieszowie

Jedna z najlepszych uczennic ZS nr 1 w Hrubieszowie


LubieHrubie na Twitterze