ZS nr 1: Odwiedziliśmy zamojskie media

Na czym polega praca dziennikarza prasowego i radiowego? Dlaczego warto studiować? Czy film „Miasto ’44” zasługuje na miano dobrego kina? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas wycieczki do Zamościa, która odbyła się 3 października.

Reklamy

 

Region w pigułce

Tygodnik Zamojski, którego redakcję mieliśmy okazję odwiedzić, jest najpopularniejszym tygodnikiem w regionie. Średni nakład gazety wynosi 33 tysiące egzemplarzy. Gazeta od wielu już lat przedstawia wydarzenia i informacje związane z kulturą, sportem czy rozrywką Zamojszczyzny. Naszym przewodnikiem po redakcji była Pani Aneta Urbanowicz, która uświadomiła nam, że praca dziennikarza śledczego, z uwagi na podejmowane tematy, bywa często niebezpieczna.  Znalazł się też czas na „okładkowe” zdjęcie. 

 

Warto studiować

Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Sz. Szymonowica w Zamościu prof. dr. hab. Waldemarem Martynem, który przedstawił kierunki studiów i zalety studiowania na zamojskiej uczelni. Następnie, wraz z Panem Mateuszem Sawczukiem, redaktorem naczelnym akademickiej gazety Skafander, poznawaliśmy pracownie techniczne PWSZ oraz uczestniczyliśmy w interesujących doświadczeniach i miniwykładach prowadzonych przez pracowników zamojskiej szkoły.

 

Prawda i fikcja na ekranie

Mieliśmy także okazję obejrzeć film „Miasto 44” w reżyserii Jana Kamasy. Wstrząsający obraz powstania warszawskiego, widziany oczyma młodych ludzi, dla których czas wojny stał się codziennością, w której niejednokrotnie dokonywali trudnych wyborów. To opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu młodych Polaków, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Główny bohater – Stefan – jest świadkiem wielu wstrząsających wydarzeń, które wpływają na jego psychikę. Film szokuje drastycznością  ukazanych scen, dając poruszające świadectwo czasu wojny, nie pozostawiając widza obojętnym.

 

Małe radio, wielcy ludzie…

Pani Joanna Suszko przedstawiła nam Katolickie Radio Zamość, niewielką, ale prężnie działającą profesjonalną rozgłośnię, która dociera do wszystkich mieszkańców naszego regionu, a nawet województwa lubelskiego i podkarpackiego. Dodajmy, że KRZ można słuchać przez stronę internetową www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość prezentuje audycje o tematyce religijnej, publicystycznej, społecznej, kulturalnej oraz edukacyjnej. Mieliśmy także okazję opowiedzieć o inicjatywach podejmowanych przez naszą szkołę i pozdrowić słuchaczy KRZ, za co bardzo dziękujemy.

 

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przedstawili nam swoją pracę i pasje. W wycieczce wzięło udział 22 uczniów naszej szkoły, w większości klasa Ite ( technik pojazdów samochodowych). Organizatorem wyjazdu był Daniel Buchowiecki, a opiekunami podczas wycieczki: Zofia Szwiec i Jacek Naja. O bezpieczny transport zadbała firma przewozowa „Buczak”.

 

db