ZS nr 1: Rozmowa ze stypendystą

Adam Amerla – uczeń II klasy naszego Technikum (technik informatyk, klasa II Td), jest jednym z tegorocznych stypendystów Prezesa Rady Ministrów. Jego średnia ocen za rok szkolny 2017/2018 wyniosła 5.05.

Reklamy

 

– Najwyższa średnia w szkole. Jak osiągnąłeś ten sukces?

Osiągnąłem to przede wszystkim dzięki ciężkiej i systematycznej pracy. Nie mogę również zapomnieć o wkładzie wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do mojego sukcesu, wspierając mnie i umożliwiając rozwijanie moich zdolności oraz zainteresowań.

 

– Jakie przedmioty lubisz, a jakie nieco mniej?

Od zawsze należę do grona osób, które mają tzw. „umysł ścisły”, dlatego też moimi ulubionymi przedmiotami są matematyka i informatyka. Niektórzy mówią, że są to przedmioty trudne, jednak mi nie sprawiają one większych problemów, nauka ich sprawia mi satysfakcję, gdyż wiem, że wiedzę zaczerpniętą z tych lekcji na pewno wykorzystam w przyszłości.

Moimi mniej lubianymi przedmiotami są te humanistyczne, pomimo, że mam z nich całkiem niezłe oceny, to nie dają mi takiego poczucia zadowolenia, nauka ich jest dla mnie większym obciążeniem.

 

– Czy z zawodem, który wybrałeś, łączysz swoją przyszłość?

Oczywiście, już dawno głęboko przemyślałem swoją decyzję odnośnie tego, co chcę robić w przyszłości, dlatego też podjąłem naukę w technikum. W końcu najlepiej pracować w dziedzinie, która sprawia nam przyjemność.

 

– Za co lubisz swoją szkołę?

Przede wszystkim za to, że poznałem w niej ludzi o podobnych zainteresowaniach, dzięki czemu mogę dzielić się opiniami na dane tematy, jak i wymieniać się swoim doświadczeniem, które jest bardzo potrzebne, szczególnie w branży informatycznej. Bardzo mi się także podoba zaangażowanie kadry pedagogicznej w poszerzanie umiejętności uczniów np.: poprzez organizację dodatkowych kursów itd.

 

– Twoja największa pasja?

Moją największą pasją jest elektronika. Od małego miałem lutownicę w ręce. Fascynuję się budową wszelkich urządzeń elektronicznych, dowiaduję się, w jaki sposób funkcjonują oraz jak są zbudowane. Znajomość newralgicznych podzespołów urządzeń pozwala mi na ewentualną diagnozę i naprawę usterek. Traktuję to jako hobby, ale czasem ta wiedza bywa naprawdę przydatna, od czasu do czasu można nawet zarobić parę groszy. Drugą z moich pasji jest motoryzacja, której nierozłączną częścią, jakby nie patrzeć, jest również elektronika.

Pasje stanowią dla mnie odskocznię od wszystkich problemów, pozwalają mi chociaż na chwilę o nich zapomnieć.

 

– Jeśli to nie sekret, na co przeznaczasz swoje stypendium?

Pierwszą część swojego stypendium z racji tego, że niedawno zdałem egzamin na prawo jazdy przeznaczyłem na doinwestowanie swoich pierwszych „czterech kółek”. Co zrobię z drugą częścią? Zobaczymy…

 

– Po ukończeniu naszej szkoły zamierzasz studiować informatykę?

Takie mam plany.

 

– Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość za 10 lat?

Bardzo chciałbym być wtedy informatykiem zarządzającym rozległą siecią komputerową oraz badającym przepływ danych. Choć kto wie, może lepszym pomysłem będzie założenie własnej działalności w branży…

 

– Zatem życzę, aby te plany się spełniły!

 

Z Adamem Amerlą rozmawiał D. Buchowiecki 

Foto: Archiwum prywatne
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla uczniów hrubieszowskich szkół średnich