ZS nr 1: Wycieczka do Lublina

Młodzież hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 1 poznawała historię współczesną, akademickie media, uczestniczyła w ćwiczeniach aktorskich i spektaklu – wszystko to podczas wycieczki do Lublina, którą zorganizowano 10 listopada.

Reklamy

 

Ku pamięci i ku przestrodze

„Pierwszym miejscem naszej podróży było Muzeum na Majdanku. „Majdanek funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Więźniowie, którzy tu trafili pochodzili prawie z 30 państw. Dominowali obywatele Polski, Związku Radzieckiego oraz Czechosłowacji. Poza Żydami i Polakami najliczniejszymi grupami narodowościowymi byli Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów. Dla zatarcia śladów zbrodni zwłoki pomordowanych i zmarłych palono na stosach spaleniskowych i w krematorium”– czytamy na stronie internetowej Muzeum. Ci, którzy to zrobili nie byli ludźmi – powiedziała jedna z uczennic. To miejsce bardzo szczególne, które sprzyja głębszej refleksji.

 

Radio, telewizja, pasja – Inkubator Artystyczny

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Inkubatorze Artystycznym UMCS. Do dyspozycji studentów, głównie dziennikarstwa, pozostają: sala widowiskowa, studia radiowe i telewizyjne oraz pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. To właśnie oni uczą się tu zasad edycji i montażu materiałów audio i wideo. Z tym miejscem zapoznawał nas Pan Maciej Lachowicz – notabene – dawny absolwent naszej szkoły, a obecnie jeden z producentów . Inkubator pozwala na nagrywanie programów, ale też nadawanie ich „na żywo”. Z usług multimedialnych Inkubatora korzysta wiele stacji telewizyjnych, w tym TVP. Tu można zorganizować też koncerty i inne programy artystyczne z udziałem publiczności. Sala widowiskowa pełni również funkcję kina 3D. Tutaj funkcjonuje Akademickie Radio Centrum w którym pierwsze kroki stawiało wielu znanych obecnie dziennikarzy. „Oprócz nowoczesnego sprzętu bardzo ważna jest pasja i chęć poświęcenia swojego czasu właśnie na rzecz własnego rozwoju” – zapewniał nasz przewodnik.

 

„Nie możemy dać Wam talentu…”

Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z Panem Jerzym Turowiczem – aktorem, reżyserem , pedagogiem teatralnym i założycielem Akademii Teatralno – Wokalnej, który pochodzi z Hrubieszowa oraz Panią Magdą Stec – animatorem kultury, instruktorem i aktorką. Założyciel akademii przygotował wiele spektakli, które z powodzeniem grane są do dzisiaj. Widzowie znają też Pana Turowicza z ról w serialu „Policjanci” czy „Graczykowie”. Akademia Teatralno – Wokalna Jerzego Turowicza w Lublinie umożliwia kształcenie w zakresie sztuki aktorskiej i wokalnej. „Nie możemy dać Wam talentu, ale pomożemy rozwinąć Wam ten, który macie” – to dewiza akademii. Byliśmy świadkami intensywnych ćwiczeń jeden z grup, sami również mogliśmy spróbować swoich sił na scenie. Młodzież usłyszała wiele cennych rad, jak rozwijać swój talent, cechy charakteru i osobowość. To właśnie scena pozwala na rozwijanie zwłaszcza emocji i kreatywności. Otwiera zupełnie inny, magiczny świat.

 

„Sen nocy letniej” w Teatrze Osterwy

Teatr to miejsce szczególne, które przenosi widza w inny wymiar. Gra aktorska, interpretacja tekstu, muzyka, scenografia, światło czynią świat przedstawiony wyraźniejszym i esencjonalnym. Czasem sztuka teatralna służy refleksji nad światem realnym i kondycją człowieka, a czasem po prostu poprawia nastój. Mieliśmy okazję, jako widzowie, uczestniczyć w spektaklu „Sen nocy letniej” wystawianej w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Małgorzata Gnot w swojej recenzji napisała: „William Szekspir prawie cztery wieki temu odkrył, że komizm i tragizm to dwie strony tej samej monety, którą rzuca nam przekorny los. Tą prawdą podszyte są jego najlepsze sztuki. Sen nocy letniej – jego najbardziej popularna komedia, skrząca się dowcipem, piętrząca przezabawne sytuacje, prowokująca nas do szczerego śmiechu – ma pod powierzchnią nieokiełznanej fantazji i fanfaronady rys egzystencjalnego smutku. Refleksję nad przemijaniem, utratą, niespełnieniem”.
Największy entuzjazm młodzieży wzbudziła komiczna postać Stolarza („Lwa”), którego odgrywał Pan Tomasz Bielawiec.

Po spektaklu mieliśmy możliwość spotkania się i rozmowy z Panem Przemysławem Stippą – aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, który wcielił się w rolę Puka.

 

Nie bez powodu Lublin określa się miastem inspiracji. O bezpieczny transport zadbał PKS Hrubieszów. Organizatorem wyjazdu był Daniel Buchowiecki, a opiekunami – Maria Kawalec i Alicja Ryszkiewicz.

 

Źródło i fot. www.zs1hrubieszów