ZS nr 1: Wycieczka do Stalowej Woli, czyli wiedza w praktyce

24 listopada 2017 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie wraz z opiekunami, uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Huty Stali Jakościowej w Stalowej Woli.

Reklamy

 

24 listopada 2017 r. grupa uczniów z klas ITa, Ia, IITa i IIa Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie wraz z opiekunami, uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Huty Stali Jakościowej w Stalowej Woli.   

Młodzież miała możliwość poznania procesu produkcji stali wytwarzanej ze złomu stalowego w łukowym piecu elektrycznym. Przewodnicy – inżynierowie zapoznali nas z budową pieca hutniczego i zasadą jego działania, pokazali sposób załadunku złomu do pieca oraz opowiedzieli o tym, jakie dodatki stopowe są niezbędne w produkcji stali jakościowych. Następnie zwiedziliśmy walcownię, gdzie produkowane są wyroby kształtowe i blachy, które wykorzystywane są w branżach motoryzacyjnych, budowlanych, maszynowych oraz obronnych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kolejnym, zwiedzanym zakładem w Stalowej Woli był Liugong Dressta Machinery Co. Ltd. W miejscu tym zapoznaliśmy się z procesem montażu specjalistycznych maszyn budowlanych takich jak: spycharki gąsienicowe, ładowarki kołowe i gąsienicowe, układarki rur, koparko – ładowarki.

Możliwość zaznajomienia się z nowoczesną produkcją Huty Stali Jakościowej oraz Liugong Dressta, pozwoliła uczestnikom wycieczki dostrzec praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii. Była także ciekawą lekcją poglądową z zakresu technologii maszyn, podstaw konstrukcji maszyn i innych przedmiotów zawodowych.

Produkcja tych zakładów wzbudziła zainteresowanie nie tylko przyszłych techników i mechaników, ale również ich opiekunów, którymi byli: Zygmunt Ryszkiewicz, Lucjan Fabrowski i Józef Dyniec.

 

Józef Dyniec, fot. ZS nr 1