ZS nr 1: Wycieczka do Stalowej Woli

W dniu 13 listopada 2015 grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie uczestniczyła w wycieczce szkoleniowej do Huty Stali Jakościowej w Stalowej Woli.

Reklamy


Uczniowie mieli okazję poznać proces produkcji stali. Stal w hucie Stalowa Wola wytwarzana jest ze złomu stalowego w łukowym piecu elektrycznym. Przewodnik pokazał nam sposób załadunku złomu do pieca, zapoznał nas z dodatkami stopowymi niezbędnymi w produkcji stali jakościowych. Poznaliśmy budowę pieca hutniczego i zasadę jego działania.

Obserwowaliśmy transport wytopionej stali i proces ciągłego odlewania stali, która po wystygnięciu stanowi wsad przeznaczony na wyroby długie takie jak: kęsy kwadraty, pręty okrągłe, blachy.

Reklamy

Zwiedziliśmy również walcownię gdzie produkowane są wyroby kształtowe oraz blachy, które wykorzystywane są w branżach motoryzacyjnych, wydobywczych, budowlanych, maszynowych oraz obronnych w kraju jak i zagranicą.

Poznaliśmy proces montażu specjalistycznych maszyn budowlanych Dressta takich jak: spycharki gąsienicowe, ładowarki kołowe i gąsienicowe, układarki rur, koparko ładowarki.

Pobyt w Stalowej Woli był dla młodzieży ciekawą lekcją poglądową z zakresu technologii maszyn, podstaw konstrukcji maszyn i wielu innych przedmiotów zawodowych. Organizatorami i opiekunami wycieczki byli: Z. Ryszkiewicz, L. Fabrowski i J. Dyniec.