ZS nr 1: Za nami pierwsze praktyki zagraniczne

Praktyki, czyli nauka zawodu w New Panteleimon Beach (Riwiera Olimpijska nad Morzem Egejskim w Grecji) to chyba idealne rozwiązanie na pogodzenie zdobywania doświadczenia zawodowego ze wspaniałym wypoczynkiem. Grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie powróciła niedawno z 4 – tygodniowych praktyk, które sama ocenia bardzo pozytywnie.

Reklamy

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie reprezentujący branżę gastronomiczną, z klas kształcących w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner i kucharz uczestniczyli w 4-tygodniowych praktykach zawodowych w Hotelu San Pantaleimon w Grecji. Grupa 44 uczniów wraz z 3 opiekunami realizowała zagraniczne praktyki dzięki Grupie Montownia, która to zaprosiła naszą szkołę do udziału w projekcie: ,,Doświadczenie przede wszystkim – organizacja staży zawodowych w zagranicznych przedsiębiorstwach dla uczniów”.

Projekt organizowany był ze środków unijnego programu Erasmus Plus w ramach sektora: „Kształcenie i Szkolenie Zawodowe”. Udział w projekcie był bezpłatny. Mało tego, uczniowie za swoją pracę otrzymali „kieszonkowe”.

Podczas praktyki młodzież miała możliwość wykorzystania własnych umiejętności i wiedzy zdobytych w poprzednich latach nauki. Nabywali oni wiedzę i umiejętności w zakresie: obsługi konsumenta, sporządzania potraw i obsługi hotelowej. Zapoznawali się z obowiązkami na różnych stanowiskach pracy, zarówno w hotelu, jak i restauracji. Doskonalili również umiejętność współpracy z innymi kolegami i pracownikami obiektu oraz poznali postępowanie zgodne z przyjętymi zasadami w miejscu praktyki. Młodzież miała okazję pracować przy obsłudze dwóch imprez okolicznościowych, które odbyły się w tym czasie w Restauracji Hotelowej. Uczniowie mieli także doskonałą możliwość rozwijania umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Praktyki zawodowe, to nie tylko praca. Znalazł się czas na odpoczynek, rozrywkę i zwiedzanie pięknych miejsc. Młodzież uczestniczyła m.in. w wycieczce do Starego Pantalejmon, Leptokarii i Platamonas. Brała udział w wycieczce na Meteory. Zwiedzała także pracownię wytwarzania Ikon, a statkiem popłynęła na Wyspę Skiathos. Uczniowie mieli również okazję poznać miejsce wytwarzania oliwy z oliwek, wytwórni sera feta, a także miejsce wytwarzania i destylacji alkoholu greckiego. Zorganizowano także wiele atrakcji takich jak: nauka Sirtaki, czyli narodowego tańca greckiego, były też ogniska i wybory Miss i Mistera.

Czas pobytu w Grecji dał młodym ludziom możliwość poznawania ludzi, kultury, tradycji i obyczajów greckich. Tu zrodziło się zapewne wiele przyjaźni. Najbardziej ujęła nas serdeczność, otwartość i gościnność Greków. Uczniowie bardzo pozytywnie oceniają to, czego nauczyli się podczas praktyk. Zgodnie potwierdzają, że wiedza i umiejętności, jakie zdobyli, z całą pewnością przydadzą się w pracy zawodowej i w życiu.

Warto dodać, że zaangażowanie młodzieży w pracę zostało również docenione przez pracowników i właścicieli hotelu, kilku z naszych uczniów już otrzymało propozycję pracy w Grecji.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty Europass, które dają gwarancję, że nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe uznane zostaną przez europejskich pracodawców.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek kształcących wyjazdów za granicę. W następnym roku szkolnym będą realizowane 3-tygodniowe praktyki zawodowe w Grecji dla uczniów klas kształcących się w zawodach: technik pojazdów samochodowych (15 uczniów oraz nauczyciel), informatyk (15 uczniów oraz nauczyciel), i technik żywienia i usług gastronomicznych (15 uczniów oraz nauczyciel). Dwie pierwsze grupy pojadą na praktyki jesienią, a trzecia grupa na wiosnę.

Wyjazd na praktyki odbędzie się w ramach projektu ,,Staże zagraniczne dla szkół zawodowych i techników metodą rozwoju regionu”, ze środków unijnego programu „Mobilność Edukacyjna Erasmus Plus”.

 

Anna Wiśniewska

fot. ZS nr 1