Związek Strzelecki „Strzelec” w Hrubieszowie

Pewnego razu jestem w lesie, patrzę – idzie grupa chłopców. Na plecach niosą rosochaty pień drzewny. Pomyślałem, że chyba kradną. Minęli mnie i trochę dalej pień rzucili na ziemię. Jeden z nich, starszy, ubrany w mundur, zaczął wydawać polecenia, młodsi je wykonywali.

Reklamy

Były m.in. „pompki”, ćwiczenia na mięśnie brzucha itp. Z ciekawości do nich podszedłem i zapytałem, kim są? Okazało się, że są kontynuatorami hrubieszowskiego międzywojennego Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Celem Związku jest:
– działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacniania,
– wychowanie obywatelskie członków, oparte na ideologii państwowotwórczej i dyscyplinie społecznej wg. wskazań Założyciela i Pierwszego Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego – Józefa Piłsudskiego, ujętych w Prawie i
Przyrzeczeniu Strzeleckim,
– przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej,
– wychowywanie członków Związku w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna,
– podnoszenie poziomu sprawności fizycznej,
– uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole,
– itd.

Reklamy

Dowódcą drużyny w Hrubieszowie jest st. strzelec Jakub Zachaj.

Na zbiórkach prowadzą: zagadnienia z zakresu czarnej i zielonej taktyki, sztuki walki, musztry, survivalu (szkoła przetrwania), itd.

Osoby uczęszczające na zbiórki:
Maciej Bobczuk, Łukasz Słupski, Marcin Wiater i Gracjan Woś wszyscy z II klasy Gimnazjum przy ZS nr 2 w Hrubieszowie im. St. Staszica

Czas i miejsce zbiórek: zbiórki odbywają się NIEREGULARNIE (dowódca studiuje w Lublinie), w soboty od godz. 8.00 w Hrubieszowie, na parkingu naprzeciwko bramy głównej HOSiR (Unii).

W razie pytań (np. można zapisywać się) kontakt:
Jakub Zachaj tel. 607595652 (po 18.00)
oraz Łukasz Słupski tel. 784090185 lub gg – 4337253.

Więcej o działalności międzywojennego „Strzelca” w Hrubieszowie możesz dowiedzieć się na stronie LubieHrubie w dziale sport.

Opracował – mak