Życzliwości nigdy dosyć…

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W poniedziałek 23 listopada 2009 r., wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie już po raz trzeci zorganizowali w szkole Światowy Dzień Życzliwości pod hasłem: „życzliwości nigdy dosyć…”.

***

Reklamy

Wolontariusze oplakatowali szkolne korytarze w hasła promujące życzliwość, uczące prawidłowych postaw i kultury osobistej. Akcja miała na celu wskazać swoim koleżankom i kolegom pozytywne i prawidłowe wzorce postępowania. Zespół Szkól nr 1 skupia młodzież z całego powiatu, jest więc idealnym miejscem do promocji takich cech jak kulturalność, uprzejmość, a życzliwa atmosfera bez wątpienia jest atutem naszej szkoły.

To niezwykłe i ciekawe święto w naszym kalendarzu bardzo mało kosztuje wkładu pracy. Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej. Bo kim jest człowiek życzliwy? Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna.

Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Czy to wiele? Wcale. A mimo wszystko na co dzień zapominamy o takich gestach. Być może mało wyraźnych, ale z pewnością wiele znaczących. A przecież żeby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć i nie tylko od święta, ale każdego dnia. Kultura dnia codziennego wymaga uprzejmości względem innych. Czy tak ciężko się uśmiechnąć? Raczej nie.

A to najlepszy środek do przełamania lodów i stworzenia miłej atmosfery. Właściwie życzliwość to mało kosztowna inwestycja, ale zyski jakie niesie, mogą być naprawdę ogromne. To niezbędny element w budowaniu relacji międzyludzkich w szkole, pracy, rodzinie czy grupie przyjaciół. Byleby nie okazała się ona grą pozorów. Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Pamiętajmy, że życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej nieraz znaczą, niż udany dialog, bo życzliwości nigdy dosyć…

B. Tomaszczuk ZS nr1

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009