Żywotność baterii w smartfonie – jak o nią zadbać?

Funkcjonalny smartfon często jest obarczony mankamentem w postaci słabej baterii. W rezultacie czas jego pracy staje się relatywnie krótki. Im więcej z niego korzystamy, tym szybciej bateria się rozładowuje. Co zrobić, aby przedłużyć jej żywotność?

Reklamy

 

Fakty i mity dotyczące ładowania baterii

W przeszłości baterie do telefonów należało ładować tylko wtedy, gdy było to konieczne. Nieustanne podłączanie do ładowarki nie sprzyjało ich wydajności. Odkąd stosuje się baterie litowo-jonowe ten problem nie istnieje. W momencie, gdy akumulator zostanie naładowany energia przestaje być pobierana. Nie trzeba dbać o to, aby był ładowany przez określoną ilość godzin. Smartfon można spokojnie pozostawić podłączony do ładowarki na całą noc i nie wpłynie to na skrócenie żywotności baterii. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to żeby telefon nie uległ przegrzaniu, dlatego podczas uzupełniania energii nie należy go trzymać w etui.

 

Jak często ładować baterię?

Warto zastanowić się, jak często w rzeczywistości potrzebne jest ładowanie baterii. Niezależnie od tego, czy jest to bateria do samsung galaxy s3 czy też iphone 5 bateria częste ładowanie sprzyja wydłużeniu czasu pracy urządzenia. Bateria szybciej straci żywotność, jeżeli będzie rozładowywana do 0%, a następnie ładowana do 100% niż w sytuacji, gdy jest ładowana na poziomie 50-80% rozładowania. Akumulator można swobodnie doładowywać kilka razy dziennie, ponieważ baterie litowo-jonowe działają na innej zasadzie niż stare wersje niklowo-kadmowe.

 

Temperatura, w jakiej bateria najlepiej pracuje

Każda bateria do telefonu pracuje najlepiej i charakteryzuje się optymalną wydajnością w określonych temperaturach. Najkorzystniejsza temperatura mieści się w przedziale 20-25°C. Jeżeli temperatura jest wyższa, wówczas akumulator pracuje słabiej. Tak samo jest w przypadku niskich temperatur, a gdy termometr pokazuje -15°C lub jeszcze mniej, wówczas smartfon może się nawet wyłączyć tak jakby właśnie naładowana bateria była pusta. Mróz wywołuje reakcje chemiczne, które doprowadzają właśnie do takich sytuacji. Z tego powodu w zimie rekomenduje się przechowywanie smartfonu w etui. Najlepiej trzymać go w wewnętrznej kieszeni kurtki. Po prostu trzeba zapewnić jak najkorzystniejszą temperaturę.

 

Wymiana baterii – oryginał czy dobry zamiennik?

Oryginalna bateria samsung galaxy s2, a także bateria w każdym innym rodzaju smartfonu, jest niezastąpiona w okresie gwarancyjnym. W tym czasie zamiana baterii na inną grozi utratą gwarancji. Poza tym oryginał jest idealnie dostosowany do urządzenia. Pomimo tego warto zastanowić się nad zamiennikiem, który może służyć jako dodatkowa bateria, na przykład gdy dużo podróżujemy lub bardzo intensywnie korzystamy ze smartfonu. Baterie sprawdzonych producentów można znaleźć tutaj: https://seltrade.pl/akcesoria-gsm-telefony/baterie-gsm. Zamienniki są tańsze, a na dodatek można kupić modele o większej pojemności niż w oryginalnej wersji. Przed zakupem należy sprawdzić, czy wybrana bateria na pewno pasuje do posiadanego modelu urządzenia.

 

(teskt i fot. mat sponsora)