2 marca 2024

101 rocznica bitwy pod Stefankowicami oraz jubileusz 95-lecia OSP Stefankowice – ZDJĘCIA

12 września 2021 roku, w Stefankowicach obchodzono 101. rocznicę bitwy pod Stefankowicami oraz Jubileusz 95-lecia OSP Stefankowice.

Reklamy

Obchody poprzedzono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na cmentarzu w Moniatyczach i przy krzyżu w Czortowicach. Patriotyczną uroczystość w Stefankowicach rozpoczęto przy tablicy pamiątkowej z udziałem wojskowej asysty honorowej II Pułku Rozpoznawczego im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie wystąpieniem Wójta Gminy Hrubieszów Tomasza Zająca. Był apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje.

Później poświęcono i oddano do użytku garaż Ochotniczej Straży Pożarnej a następnie izbę pamięci poświęconą historii Stefankowic. Zaprezentowano także wystawę „Oni walczyli za ojczyznę”. Podczas przemarszu na ,,górę dworską” zapalono znicze przy dębach katyńskich i posadzono dąb dla uczczenia pamięci ppor. Stanisława Kowalskiego.

Reklamy

Po powitaniu gości odprawiono mszę świętą polową w intencji poległych. W dalszej części głos zabrał Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Stefankowicach, po czym wręczono medale i odznaczenia. Muzyczną część uroczystości zapewnił zespół „Hubal” koncertem pieśni patriotycznych. Całość zakończyła rekonstrukcja bitwy z 1920 roku. W trakcie obchodów trwała akcja charytatywna na rzecz mieszkanki Stefankowic. Odbył się także bieg „Szlakiem Wilków”. Wieczorną zabawę prowadził zespół Bruno.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Stowarzyszenie „Sosenka” i Ochotnicza Straż Pożarna w Stefankowicach, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach.

­

(info i fot. UG Hrubieszów)


Zobacz też:

Rekonstrukcja bitwy pod Stefankowicami – ZDJĘCIA

Rekonstrukcja bitwy pod Stefankowicami – ZDJĘCIA