5 marca 2024

Tworzenie Polski C? Stanowisko wójta w sprawie likwidacji placówki pocztowej w Dołhobyczowie

Wójt Gminy Dołhobyczów – Grzegorz Drewnik, opublikował na stronie urzędu gminy swoje stanowisko w sprawie likwidacji placówki Poczty Polskiej w Dołhobyczowie.

Reklamy

Stanowisko Wójta Gminy Dołhobyczów w sprawie likwidacji placówki Poczty Polskiej w Dołhobyczowie

23 marca bieżącego roku dowiedziałem się o zamiarze likwidacji z dniem 1 kwietnia placówki Poczty Polskiej w Dołhobyczowie. W związku z powyższym, wystąpiłem z trzema pismami do: Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych i jednocześnie Posła na Sejm RP reprezentującego mieszkańców gminy Dołhobyczów – Jacka Sasina, Wiceprezesa Zarządu Poczty Polskiej – Andrzeja Bodzionego oraz Dyrektora sprzedaży Poczty Polskiej w Lublinie – Artura Janczarka.

Moim zdaniem niedopuszczalne jest, aby w ponad pięciotysięcznej gminie, o tak dużej powierzchni i tak dużym znaczeniu nie funkcjonowała placówka pocztowa. Wielu mieszkańców, szczególnie osób starszych, stanowiących znaczną część społeczności gminy, przywiązana jest do tradycyjnych form komunikacji oraz instytucji poczty.

Reklamy

Decyzja o zamknięciu placówki pocztowej w Dołhobyczowie jest kolejnym działaniem instytucji państwowych, które prowadzą do pomniejszenia rangi Gminy Dołhobyczów. Z końcem 2018 roku uniemożliwiono funkcjonowanie odprawy pieszo – rowerowej na Międzynarodowym Drogowym Przejściu Granicznym Dołhobyczów – Uhrynów. W 2020 roku decyzją Komisji Nadzoru Finansowego przestał istnieć Bank Spółdzielczy w Dołhobyczowie.

Rodzi się pytanie, gdzie są zapowiedzi rządu odnośnie zniesienia podziału na Polskę „A” i „B”. Odpowiedź wydaje się jedna. Stworzenie Polski „C”, bo do tego prowadzą działania instytucji państwowych.

Poczta Polska jest spółką skarbu państwa, podobnie jak te, które corocznie są dofinansowane z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. Dlaczego więc nie można utrzymać funkcjonowania małej placówki w Gminie Dołhobyczów, a można dokładać miliony (a może nawet miliardy) do funkcjonowania nierentownych kopalni węgla kamiennego?

Mieszkańcy Gminy Dołhobyczów w zdecydowanej większości podczas ostatnich wyborów parlamentarnych zaufali obecnemu rządowi. Mam nadzieję, że się nie zawiodą i decyzja o likwidacji placówki Poczty Polskiej w Dołhobyczowie zostanie zmieniona.

Wójt Gminy Dołhobyczów
Grzegorz Drewnik

Zobacz też:

„Chory” powiat hrubieszowski

„Chory” powiat hrubieszowski

LubieHrubie na Twitterze