„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” [ZDJĘCIA]

W dniu 16 lipca br., na placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku słowa roty wojskowej wypowiedziało 81 ochotników z Lubelszczyzny, stając się jednocześnie żołnierzami 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklamy

Nowo zaprzysiężeni żołnierze 2 LBOT z powodzeniem ukończyli właśnie szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Aż 60% z nich to młodzi mieszkańcy naszego województwa – studenci oraz uczniowie, którzy postanowili wykorzystać czas wakacji, aby nauczyć się podstaw wojskowego rzemiosła. W gronie składających przysięgę nie zabrakło również osób z większym doświadczeniem, a wśród nich przedstawicieli takich zawodów jak kontroler finansowy, kierowca, architekt, strażnik miejski, kasjer – sprzedawca, analityk danych.

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz, zwracając się do zgromadzonych na placu żołnierzy powiedział – Dzisiejsza uroczystość prowadzi was na drogę wiernej służby ojczyźnie, staniecie już oficjalnie na straży niepodległości naszego kraju. Słowa roty przysięgi wojskowej niech na trwale zapadną w wasze serca i przypominają o patriotycznych wartościach zakorzenionych głęboko w naszej narodowej tradycji. (…) Rozpiera mnie duma widząc kolejnych żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe, którzy swoją codzienną służbą będą dawać dowód swojej rzetelności i pełnego zaangażowania w trud rzemiosła wojskowego.

Reklamy

W liście skierowanym do żołnierzy składających przysięgę, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał – Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to nie tylko zobowiązanie i odpowiedzialność, ale także możliwość rozwoju oraz realizowania swoich pasji. W trakcie szkoleń zdobędziecie niezbędne podczas wykonywania zadań umiejętności, które na pewno wielokrotnie sprawdzicie w praktyce.

Nowi żołnierze 2 LBOT już w sierpniu rozpoczną trzyletni cykl szkoleń w pododdziałach zlokalizowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu oraz nowo formowanym batalionie w Kraśniku. Po tym okresie będą mogli kontynuować Terytorialną Służbę Wojskową lub ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych 2 LBOT.

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy nigdy nie byli w wojsku, a którzy chcieliby zdobyć wojskowe przeszkolenie, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych, jakie jeszcze w tym roku przygotowali lubelscy terytorialsi. Odbędą się one w następujących terminach: 19.08-03.09, 16.09-01.10, 14-29.10, 25.11.-10.12 oraz 17-18.12 (kontynuacja podczas ferii zimowych w 2023 r.).

Więcej informacji na temat służby w WOT oraz naboru można uzyskać kontaktując się z rekruterem poprzez stronę internetową www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT pod numerem: 800-696-077. Z myślą o kandydatach działa również strona internetowa poświęcona rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl

­

­

(info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK)


Zobacz też:

Poligon w SRO lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Poligon w SRO lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]