19 czerwca 2024

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy – Czerwiec 2022

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego Urząd Miasta w Hrubieszowie ku radości wielu uczestników prezentowanych wydarzeń wydał po raz pierwszy w historii urzędu Kalendarz Sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy miesiąc czerwiec, który przedstawia na zdjęciach hrubieszowską niezwykle popularną w Hrubieszowie sekcję motorową działającą w latach 50 – 60 XX w. oraz majora Michała Radzimińskiego przedstawiciela hrubieszowskiej sekcji jeździeckiej 2 Pułku Strzelców Konnych z Hrubieszowa, która jako pierwsza drużyna z naszego miasta rozpoczęła rywalizację w konkursach sportowych w latach dwudziestych XX w. dochodząc do centralnych zmagań w Militarii i jego organizacji w Hrubieszowie.

Reklamy

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA: 

okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, Maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

Reklamy

***

Oni byli pierwsi – jeźdźcy z WKS przy 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.

Reklamy

W październiku 1920 roku miejscowość Hrubieszów stała się stałym garnizonem 2. Pułku Strzelców Konnych. Pierwszym dowódcą Pułku został płk Bohdan Aleksander Rudolpf, ale w następnym roku był nim ppłk Antoni Długoborski, który ze sztabem, oprócz stałych zadań Pułku, postawił na propagowanie wśród żołnierzy sportu jeździeckiego, strzelectwa i szermierki. 

Wojskowe Koła Sportowe przy 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie

Treningi konne przeprowadzano w ujeżdżalni koni wybudowanej przez wojska carskie w 1904 r. i na placu konnym przy tej hali. Nie, co później na terenie jednostki wybudowano boisko piłkarskie z wąską bieżnią okólną o podłożu ziemnym, skocznię w dal, zainstalowano urządzenia gimnastyczne, tor sprawnościowy dla żołnierzy, boisko do siatkówki i kort tenisowy szczególnie z inicjatywy „Hubala”. 

Dowództwo Okręgu Wojskowego w Lublinie we wrześniu 1921 r. zorganizowało konkurs hippiczny. Po wyłowieniu przez prowadzących zajęcia z jazdy konnej w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie najlepszych i krótkim doszkoleniu sportowym nastąpił pierwszy start hrubieszowskiej ekipy jeździeckiej. Startowali: ppor. Adam Chendyński, ppor. Edward Garbolewski, ppor. Bohdan Sawicki, wachm. Koszurski, plut. Ferczak, plut. Józef Władoń.

W celu lepszego przygotowania się do sportowego współzawodnictwa w 1922 r. zostały założone Wojskowe Koła Sportowe (WKS) z sekcjami: jeździectwo, strzelectwo i szermierka. Popularny był bilard, w ramach zaprawy fizycznej i przygotowań do zadań specjalnych trenowano narciarstwo biegowe i zjazdy, kolarstwo, marszobiegi, pływanie w Huczwie i skoki do wody. 

Już po profesjonalnych przygotowaniach nastąpił 29.03.1922 r. w Lublinie z sukcesami start hrubieszowskiej drużyny konnej Wojskowego Koła Sportowego 2 Pułku Strzelców Konnych. W biegu myśliwskim na dystansie 8 km por. B. K. Sawicki na koniu „Quivive” zajął 2 miejsce, a na drugi dzień wygrał bieg dystansowy na 15 km z dwoma przeszkodami. W konkursie zwykłym zwyciężył chor. Wojciechowski na koniu Ever przed wachmistrzem Józefem Władoniem na koniu Fajka. W gymkhanie wygrał por. Edward Garbolewski, który był jeszcze 2. w konkursie ciężkim jak i w konkursie zachęty. Ponowny strat nastąpił 2 lipca, także w Lublinie.

I tak rozpoczęło się na dobre sportowe współzawodnictwo w Hrubieszowie, które trwa do dzisiaj!

***

Fragmenty książki niżej podpisanego „Antologia Sportu Hrubieszowskiego….”

Liga Przyjaciół Żołnierza w Hrubieszowie

Już w 1949 r. zorganizowano w Hrubieszowie jazdę motocyklową z przeszkodami, którą przeprowadził klub z Zamościa, i która głęboka zapadła w pamięci kibiców. W związku z ówczesną tendencją w kraju , na początku lat pięćdziesiątych XX wieku powołano w Hrubieszowie Ligę Przyjaciół Żołnierza (w skrócie LPŻ), będącą organizacją paramilitarną. W swoich działaniach stawiała ona również na rozwój fizyczny poprzez tworzenie sekcji sportowych, które mogły być szczególnie przydatne w razie konieczności obrony kraju.  Do wyróżniających się sekcji należał Hrubieszowski Klub Motorowy Ligi Przyjaciół Żołnierza w Hrubieszowie, który prowadził szkolenia i doskonalenie jazdy na pojazdach jednośladowych. 

Zawody w Hrubieszowie, zawsze przy licznej widowni, najczęściej organizowane były na terenie położonym przy ulicy Ciesielczuka (tu gdzie obecnie znajdują się boiska treningowe). Wysokie skoki z pagórków i długie loty zawodników, pokonywanie Huczwy lub bagiennego podłoża wzbudzały olbrzymi aplauz i uznanie, szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Najlepsi startowali nawet na Mistrzostwach Polski, w ogólnopolskich rajdach, zjazdach oraz zlotach. 

Prezesem sekcji był Franciszek Cyganowski (ojciec Ryszarda Cyganowskiego). Od 04.12.1955 r. do grudnia 1959 r. wiceprezesem sekcji motocyklowej był Zygmunt Łaciński, który w styczniu 1960 r. został jej prezesem. 

Do najlepszych zawodników zaliczał się Ryszard Cyganowski, który po powrocie z wojska uprawiał udanie motocrossy….

­

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto i scan – archiwum maka udostępnione przez sekcje i rodziny


Zobacz też:

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy – Maj 2022 (ZDJĘCIA)

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy – Maj 2022 (ZDJĘCIA)