14 kwietnia 2024

Tour de Pologne na Lubelszczyźnie – umowa podpisana [ZDJĘCIA]

Od 30 lipca do 1 sierpnia będziemy mogli śledzić zmagania kolarzy na drogach Lubelszczyzny w ramach 79. edycji Tour de Pologne. Dzisiaj marszałek Jarosław Stawiarski i prezes zarząd Team Lang Czesław Lang podpisali umowę na zrealizowanie 3 etapów wyścigu przebiegających przez nasz region, z których trasa jednego przebiega przez Hrubieszów.

Tour de Pologne UCI World Tour znowu zawita na Lubelszczyźnie – 79. edycja wyścigu na terenie naszego województwa potrwa od 30 lipca do 1 sierpnia. Kolarskie współzawodnictwo zakończy się 5 sierpnia na krakowskich Błoniach. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o tegorocznym rajdzie rozmawiali: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezes zarządu Lang Team Czesław Lang oraz radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Majkowski. Zawody odbędą się pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”.

Tour de Pologne należy do najlepszych światowych imprez. Wszystkie czołowe teamy będą się ścigać tutaj, po pięknej Lubelszczyźnie, która wyglądem i pofałdowaniem przypomina włoską Toskanię. Wierzę, że podczas tegorocznego ścigania narodzi się nowa gwiazda kolarstwa mówił marszałek Jarosław Stawiarski. 

Zależało nam, aby jak najwięcej pokazać z województwa lubelskiego, podkreślić, że tu jest bezpiecznie, że Polska jest bardzo gościnna. Kibice będą mieli wielką ucztę, będzie to dla nich ogromna frajda zaznaczał Czesław Lang, prezes Lang Team.

Podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski oraz Czesław Lang podpisali umowę na organizację tego wydarzenia. Wyścig Tour de Pologne to największe logistyczne sportowe przedsięwzięcie obserwowane w Polsce i na świecie dzięki bezpośrednim relacjom telewizyjnym w mediach. Corocznie jest transmitowane w wielu krajach na świecie – w ubiegłym roku było to 80 krajów, m.in. Francja, Czechy, RPA, Kanada, Australia, USA, Nowa Zelandia i Belgia. 

Tour de Pologne na Lubelszczyźnie

Tegoroczna edycja 79. Tour de Pologne Uci World Tour (TdP) pod hasłem „Wyścig dla Pokoju” obejmuje 3 etapy przebiegające w województwie lubelskim:

1. etap trasa Kielce – Lublin 30.07. Wyścig kończy się na Krakowskim Przedmieściu przy budynku poczty głównej.

2. etap trasa Chełm – Zamość 31.07. W Chełmie zawodnicy wystartują z pl. Niepodległości, a w Zamościu zatrzymają się przy Klubie Batalionowym przy ul. Józefa Piłsudskiego. trasa tego etapu przebiega przez Hrubieszów.

3. etap Kraśnik, powiat kraśnicki – Przemyśl 1.08. Wyścig rozpocznie się sprzed budynku Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku przy al. Niepodległości. 

Staraliśmy się nie powielić tras z tamtego roku, bo Lubelszczyzna jest tak piękna i ma jeszcze tyle do pokazania. Chcę też podkreślić, że gdyby nie było nowych, dobrych dróg, nie udałoby się ułożyć tych trzech etapów. A co do kibiców to muszę przyznać, że są niesamowici. Na trasy wychodzą całe miasta i wioski. To jest ogromne święto, które jednoczy ludzi przekonywał radny Ryszard Majkowski.

Cały tour będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polską na kanałach ogólnodostępnych (TVP 1, TVP Sport oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport). 

Z budżetu województwa lubelskiego na promocję regionu w ramach Tour de Pologne 2022 zostało przeznaczone blisko 783 tys. złotych.

­

***

­

Ubiegłoroczna edycja Tour de Pologne – 2021

78. Tour de Pologne odbył się w dniach 9-15 sierpnia 2021 roku. Dwa pierwsze etapy przebiegały przez województwo lubelskie (Lublin, Chełm i Zamość). Kolarze przejeżdżali jeszcze przez Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Na podium 78. Tour de Pologne stanął Polak. Michał Kwiatkowski w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce. Wyścig wygrał Portugalczyk Jao Almeida.

Tour de Pologne, nazywany też Kolarską Ligą Mistrzów, to sportowe wydarzenie na najwyższym światowym poziomie, w którym biorą udział największe gwiazdy kolarstwa. W Plebiscycie Przeglądu Sportowego z 2020 roku Tour de Pologne został uznany za Najlepszą Imprezę Sportową Roku.

­

­

(info i fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego)


Zobacz też:

Czy wiesz, że…? Dwukrotnie w Hrubieszowie gościł Tour de Pologne

Czy wiesz, że…? Dwukrotnie w Hrubieszowie gościł Tour de Pologne