25 kwietnia 2024

Trener kadry Polski Antoni Czerniak o Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów [ZDJĘCIA]

Od 28 maja do 5 czerwca 2022 r. w Tiranie trwały seniorskie mistrzostwa Europy. W barwach Polski wystąpiły 4 zawodniczki i 7 zawodników. Na zawodach nie mogło zabraknąć trenera kadry Polski kobiet jednocześnie trenera Unii Hrubieszów Antoniego Czerniaka. Poprosiłem Go o ocenę Mistrzostw.

Oto ona:

Trener kadry Polski kobiet Antoni Czerniak

– Po raz kolejny przypadło mi prowadzić reprezentację Polski kobiet na ME. Cieszy to, że z naszego województwa bardzo dobrze zaprezentowała się Weronika Zielińska-Stubińska z KS AZS-AWF Biała Podlaska, która zajęła 4 miejsce, oraz Emilia Rechul z KS Agros Zamość – 9 miejsce (mak – jej trener klubowy, to były zawodnik Unii Hrubieszów Andrzej Gaweł).

Mistrzostwa Europy w Tiranie należy zaliczyć do rekordowych pod względem startujących krajów, ponieważ startowało aż 37 reprezentacji kobiecych. Na tych mistrzostwach startowało więcej kobiet niż mężczyzn, świadczy to popularności tego sportu w Europie i na świecie. Stało się to po przez CrossFit, z którego bardzo dużo krajów ostatnio korzysta, takich jak: Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia, Holandia, Belgia, Francja, Wielka Brytania.

Polskę reprezentowało 4 zawodniczki, w punktacji IWF wszystkich kategorii wyprzedziło nas 11 krajów. Pierwsza trójka to Turcja, Ukraina i Wielka Brytania. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 13 miejsce, zwyciężyła Ukraina przed Turcją i Francją.

Ogromy sukces odniosła osiemnastolatka z Mroczy Monika Marach, wywalczyła brązowy medal. Ogólnie cały start reprezentacji Polskich kobiet oceniam za bardzo udany, ustanowiono wiele rekordów życiowych i kraju. Oceniam start, jako bardzo dobry.

Teraz chwila odpoczynku od reprezentacji i od lipca rozpoczynam przygotowania do Młodzieżowych Mistrzostw Europy także w Tiranie w październiku. Na koniec roku w grudniu lecimy do Bogoty na MŚ.

Na zwiedzanie nie było za wiele czasu, czas wolny spędzałem na bieganiu i pływaniu w Adriatyku.

­

***

­

Mistrzostwa Europy Seniorek i Seniorów

Polacy zdobyli w Tiranie dwa brązowe medale w dwuboju i dwa tzw. „małe” srebrne za rwanie i podrzut