11 grudnia 2023

317 dzieci urodziło się w hrubieszowskim szpitalu w 2020 roku! Jakie były najpopularniejsze imiona?

W Szpitalu Powiatowym w Hrubieszowie w minionym 2020 roku powitano na świecie 317 dzieci.  Podobnie jak w 2019, chłopców urodziło się więcej, bo 173, a dziewczynek – 144. Co ciekawe, najwięcej urodzeń, bo aż 39 odnotowano w styczniu. Wśród najchętniej nadawanych imion w czołówce znalazły się Maja oraz ex aequo – Szymon, Aleksander i Kacper. Przyszłe Mamy z Hrubieszowa i okolic chętnie wybierają Oddział Ginekologiczno-Położniczy hrubieszowskiej placówki na miejsce porodu.

Reklamy

Pandemia nie wpłynęła znacząco na liczbę porodów w 2020 roku w Szpitalu Powiatowym w Hrubieszowie, którego nowoczesna „porodówka” jest ceniona przez Pacjentki z całego regionu. W 2020 roku urodziło się tam tylko o 33 dzieci mniej, niż w roku poprzedzającym. Najwięcej dzieci przyszło na świat w styczniu, bo aż 39. Najmniej podczas jesiennej aury – w  listopadzie powitano 18 dzieci. Ciekawostką jest także fakt, że w ubiegłym roku w placówce nie było żadnej ciąży bliźniaczej, a w 2019 roku – aż dwie. Każda z nich skończyła się pomyślnym porodem dwóch dziewczynek.

Szczególny czas dla wszystkich

Ubiegły rok to czas dużych zmian w szpitalach w całym kraju. Restrykcje szczególnie dotknęły oddziały ginekologiczno-położnicze, w tym ten w hrubieszowskim szpitalu.

Reklamy

Choć porodów w ubiegłym roku było nieco mniej niż w 2019 roku, jesteśmy dumni z każdego maluszka, którego mogliśmy wspólnie z ich rodzicami powitać na świecie. Narodziny dzieci to wielka radość i ogromna satysfakcja dla całego zespołu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. W tych szczególnych dla naszych Pacjentek czasach, związanych z pandemią, dokładaliśmy wszelkich starań, aby okres przed, w trakcie oraz po porodzie był jak najmniej stresujący. Przywiązujemy najwyższą wagę do bezpieczeństwa, komfortu i dobrego samopoczucia naszych Pacjentek. Patrzymy z optymizmem na rok 2021, w którym, miejmy nadzieję, wszystko wróci do normy – mówi lek. med. Dariusz Gałecki, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie.

W 2021 roku szpital planuje również niespodziankę dla świeżo upieczonych Rodziców i maluszków. Co 50. dziecko, które urodzi się w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w Hrubieszowie otrzyma od placówki specjalną wyprawkę na pierwsze dni życia. O szczegółach poinformujemy niebawem.

Maja i Szymon królują w 2020 roku

Najchętniej wybieranym imieniem dla córeczki w 2020 roku było Maja. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Hrubieszowie świeżo upieczeni rodzice wybierali je aż 9 razy. Z kolei wśród chłopców najchętniej wybierano imiona: Szymon, Aleksander i Kacper. W tej kwestii rodzice chłopców byli wyjątkowo zgodni – każde z wymienionych imion nadawano w 2020 roku po 11 razy. Zaraz za Mają, najpopularniejsza była Zuzanna – aż 8 dziewczynek z 2020 roku nosi to imię oraz Julia, Oliwia i Martyna – te imiona zarejestrowano 7 razy. Wśród chłopców kolejno pojawiał się Antoni i Jakub.

Nowoczesny oddział

Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala w Hrubieszowie od lat jest wysoko oceniany przez Pacjentki. Wykwalifikowany i doświadczony zespół lekarzy specjalistów i położnych otacza Pacjentki kompleksową opieką, wspiera je i udziela rad przy opiece nad maleństwem w pierwszych chwilach życia. Nowoczesne i w pełni wyposażone sale gwarantują komfort i bezpieczeństwo. Na pacjentki czeka m.in. nowoczesny trakt porodowy, czyli sala przedporodowa z trzema stanowiskami oraz sala porodów rodzinnych. Specjalne łóżka umożliwiają poród w pozycji wertykalnej, co zwiększa komfort Pacjentki. Przyszła mama może wybrać również fotel porodowy, krzesło, materace porodowe czy piłkę fasolkę, drabinki i worki sako. Ponadto, w szpitalu korzysta się z dwóch metod łagodzenia bólu porodowego – niefarmakologicznych, jak techniki oddechowe, muzykoterapia czy masaż oraz farmakologicznych. Najwyższym priorytetem jest także bezpieczeństwo maluszków od pierwszych minut życia – w oddziale dostępne są inkubatory otwarte CEPAP, które służą do ogrzania i ewentualnej resuscytacji noworodka po porodzie. Do diagnostyki i leczenia pacjentek wykorzystuje się kardiomonitory mobilne, aparaty EKG, pulsoksymetry oraz stanowiska źródła tlenu i pomp infuzyjnych.

(info i grafika: SP ZOZ w Hrubieszowie)


Zobacz też:

Siedem powodów do radości w hrubieszowskim szpitalu – ZDJĘCIA

Siedem powodów do radości w hrubieszowskim szpitalu – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie