Adria – urocza hrubieszowska cukiernia, której gościem był Eugeniusz Bodo

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej: Adria – urocza hrubieszowska cukiernia, mieszcząca się w istniejącym do dziś budynku przy ul. 3-go Maja. Eugeniusz Bodo, uciekając przed wojną w 1939 r. na wschód, zatrzymał się w Hrubieszowie, dokładnie właśnie w hrubieszowskiej Adrii.

Reklamy

 

W ostatnim czasie do bibliotecznego archiwum CATL (Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie) wpłynęło wiele cennych fotografii i wspomnień. Znalazły się wśród nich fotografie, które uwieczniły ADRIĘ – uroczą hrubieszowską cukiernię, mieszczącą się w istniejącym do dziś budynku przy ul. 3-go Maja, wówczas był to numer 29. Właścicielami kawiarni byli państwo Helena (z domu Górska) i Henryk Dańczykowie, którzy przyjechali do Hrubieszowa z Wołynia. Kawiarnię założyli w 1936 roku i utrzymali ją do pierwszych lat okupacji.

Z całą pewnością łączą się z nią różne ciekawe opowieści. Przytaczamy jedną, dotyczącą znanego przedwojennego aktora Eugeniusza Bodo. Uciekając przed wojną w 1939 r. na wschód, zatrzymał się w Hrubieszowie, dokładnie właśnie w hrubieszowskiej Adrii. Niestety brakowało już większości produktów w cukierni, ponieważ w tym samym czasie ruch przez nasze miasto był wzmożony. Pani Helena Dańczyk poczęstowała jednak aktora herbatą, a on odwdzięczył się autografem złożonym na ścianie kawiarni!

Historia została opowiedziana przez właścicielkę zdjęć, panią Grażynę Lewczuk, która jest spokrewniona z państwem Dańczyk. W tym miejscu bibliotekarze MBP serdecznie dziękują, że zaufała i podzieliła się z archiwum wieloma pięknymi zdjęciami. Zachęcają również, jak zawsze, do podobnej postawy obywatelskiej, poprzez przynoszenie swoich fotografii i dokumentów dotyczących dawnego Hrubieszowa, by je zeskanować i zabezpieczyć przed zniszczeniem.

 

Poniższe fotografie prezentują: właścicieli cukierni Adria, orkiestrę, która często dawała swoje występy w Adrii, współczesny wygląd budynku, który mieścił Adrię oraz portret Eugeniusza Bodo.

 

 

Więcej:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100005429058490

 

 

źródło i fot. CATL / https://www.facebook.com/profile.php?id=100005429058490