23 września 2023

Danuta Muzyczka: Ratujmy hrubieszowski szpital!

Apeluję do wszystkich kolegów radnych! Ratujmy szpital w Hrubieszowie! Spotkajmy się z Dyrekcją i lekarzami. W takich sytuacjach nie może być polityki i wspólnych niechęci do siebie…

Reklamy

My chcemy sesji!

W związku z zaistniałą sytuacją w powiecie hrubieszowskim, w dniu dzisiejszym 16.04.2021, po raz drugi grupa opozycyjna radnych powiatu hrubieszowskiego złożyła wniosek do Przewodniczącego Rady Powiatu pana Józefa Kuropatwy o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej w wymaganym terminie.

Pierwszy wniosek został złożony 31.03.2021, jednak pan Przewodniczący powołując się na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 roku (Dz. U. 2021 poz. 512: z późn. zm.) nie zdecydował się na zwołanie sesji w trakcie zarządzonych obostrzeń.

Reklamy

Ja jednak nie do końca zgadzam się z panem Przewodniczącym, bowiem w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 roku (Dz. U. 2021 poz. 512: z późn. zm) w § 26 ust. 11 pkt. 1 to „11. Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem: spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych (Rada Powiatu jest organem statutowym).

W dwóch gminach w powiecie hrubieszowskim sesje się odbyły w czasie trwania lockdown’u.

Reklamy

Merytoryczna praca każdego radnego powinna odbywać się na sali posiedzeń starostwa powiatowego, a nie na portalach społecznościowych, tudzież w innych mediach.

W związku z sytuacją covidową i konfliktem pomiędzy dyrektorem szpitala i starostą powiatu, chcieliśmy żeby mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego i wszyscy radni mogli usłyszeć wiarygodne informacje od właściwych podmiotów na nagrywanej sesji.

Nie została zwołana sesja i my radni mamy związane ręce, bo nie możemy nawet zająć stanowiska w tej sprawie, ponieważ znamy jedynie informacje z portali społecznościowych.

Jako radni, dostaliśmy od naszych wyborców mandat zaufania i powinniśmy rzetelne działać w interesie lokalnej społeczności.

I należy się mieszkańcom powiatu hrubieszowskiego informacja o tym, jaka jest współpraca pomiędzy szpitalem a organem prowadzącym, sprawozdanie zespołu zarządzania kryzysowego, Rady Społecznej SP ZOZ i co zostało zrobione w sprawie zwalczania pandemii w powiecie hrubieszowskim.

Szanowni państwo, jak widać i słychać od pewnego czasu, powiat hrubieszowski słynie z hejtów i wzajemnych oskarżeń. To nie tak miało być panowie i panie, naszych wyborców nie obchodzi, kto stracił stanowisko lub zyskał, nie miało być nepotyzmu i wykorzystywanie swojej funkcji.

To nie był czas na tak wielki konflikt szpital – starostwo, „podczas wojny z wrogiem, nie walczy się między sobą” – wszyscy wiedzieliśmy, że sytuacja finansowa szpitala w Hrubieszowie nie jest najlepsza i trzeba było szukać złotych środków, a nie walczyć ze sobą.

Nie wiemy, co się takiego stało – jeszcze nie tak dawno wydawało się, że ta współpraca układała się prawidłowo na korzyść pacjentów z naszego powiatu, szpital w Hrubieszowie zyskał coraz większe uznanie w oczach mieszkańców i godnie walczył na pierwszym froncie tej „biologicznej wojny”.

Dochodzą do nas niepokojące informacje, że ma być zlikwidowany oddział dziecięcy i rehabilitacja, coraz większe przerażenie jest wśród mieszkańców i pracowników SP ZOZ w Hrubieszowie.

Nie znam zarzewia konfliktu pomiędzy panią Starostą Anetą Karpiuk a byłym Dyrektorem Szpitala panem Dariuszem Gałeckim i nie mogę zająć stanowiska. Natomiast wiem na pewno, że stoję murem za lekarzami, pracownikami Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie i mieszkańcami naszego powiatu, którzy korzystają z usług medycznych szpitala.

Apeluję do wszystkich kolegów radnych! Ratujmy szpital w Hrubieszowie! Spotkajmy się z Dyrekcją i lekarzami. W takich sytuacjach nie może być polityki i wspólnych niechęci do siebie. Skoro nas ludzie wybrali, to znaczy, że mamy zaufanie społeczne i musimy zadziałać. Już kiedyś chciano sprywatyzować szpital w Hrubieszowie, ale ówczesny starosta nie pozwolił.

Lekarze napisali:

Dobrem najwyższym jest dla nas zdrowie naszych pacjentów oraz przyszłość naszego szpitala, który stanowi równocześnie dobro wspólne całej lokalnej społeczności powiatu. Żaden z nas, lekarzy, nigdy nie pozostawi chorego bez pomocy, ani nie odejdzie od łóżka chorego pacjenta.

Mamy dobrych lekarzy pracujących w naszym Szpitalu w Hrubieszowie. Choćby sytuacja z ostatniej niedzieli…

W godzinach popołudniowych zadzwoniła do mnie przerażona moja znajoma, że wiezie do szpitala w Hrubieszowie swoją córkę, która jest w siódmym miesiącu ciąży i prawdopodobnie ma bóle porodowe. Zapytała mnie, czy mogę zadzwonić i zapytać, jaki lekarz ma dyżur na oddziale ginekologii i zgłosić, że jadą do szpitala i że dzieje się córką coś niedobrego, bo to jeszcze nie był czas do porodu.

Jedyny numer, jaki miałam do doktora ginekologa, to był Dariusz Gałecki, więc bez zastanowienia zadzwoniłam. Pan doktor odebrał, nie był na dyżurze tylko w domu, natychmiast powiadomił lekarza dyżurnego – doktora Jarosława Cybulskiego o pacjentce, która jak się okazało, już wcześniej była pacjentką patologii ciąży.

Bardzo szybko została zbadana przez lekarza dyżurnego, ale jeszcze szybciej pan doktor zerwał się z krzesła i zawezwał potrzebnych lekarzy do stołu operacyjnego, żeby ratować życie dziecka i rodzącej pacjentki pocovidowej.

W ciągu pięciu minut znalazł się w szpitalu doktor Gałecki i rozpoczęła się walka o życie dwóch istot – tutaj czas odgrywał bardzo dużą rolę. Niestety, nie udało uratować się dziecka, ale podjęto ostrą walkę o życie matki – natychmiast podano krew i osocze, pielęgniarki i lekarze czuwali całą noc przy łóżku Paulinki.

Jednym z punktów przysięgi Hipokratesa jest „służyć zdrowiu i życiu ludzkiemu” i w tym przypadku stanęli na wysokości zadania, przestrzegając kodeks etyczny.

Ale jest jeszcze inny aspekt w tej sprawie – to tylko sprinterzy w ciągu dziesięciu sekund pobijają rekord życiowy, dobiegając do mety…

Doktorzy Dariusz Gałecki i Jarosław Cybulski zdobyli mistrzostwo świata w ratowaniu ludzkiego życia, ale nie zawiśnie na ich szyi medal, tylko ręce uratowanej młodej dziewczyny z Werbkowic, w geście wdzięczności dozgonnej.

Danuta Muzyczka
Radna Powiatu Hrubieszowskiego


Zobacz też:

Powiatowi radni opozycji ponownie chcą zwołania sesji nadzwyczajnej

Powiatowi radni opozycji ponownie chcą zwołania sesji nadzwyczajnej