18 kwietnia 2024

Hrubieszów: Projekt Trójki w Grecji zrealizowany [ZDJĘCIA]

Na przełomie maja i czerwca uczniowie hrubieszowskiej Trójki przebywali w Grecji, w ramach projektu „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Na przełomie maja i czerwca br. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie realizowali w Grecji zadania w ramach projektu „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, numer 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041902, w całości finansowany z Unii Europejskiej Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Edukacja Szkolna, Konkurs 2021.

Cele projektu to:

  • Podniesienie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
  • Wzrost kompetencji osobistych, społecznych w zakresie uczenia się.
  • Wzrost znajomości języka angielskiego wśród uczniów.
  • Zwiększenie motywacji nauczycieli do przyszłych działań na rzecz szkoły i rozwoju osobistego.
  • Promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. 
  • Zachęcanie do aktywności fizycznych poprzez wykorzystywanie możliwości otaczającej nas przyrody i krajobrazów. 
  • Promowanie wartości europejskich – rozwinięcie postaw szacunku, otwartości dla innych kultur.

Do wyjazdu uczniowie przygotowywali się ponad miesiąc uczestnicząc w zajęciach języka angielskiego, zajęciach z podstaw języka greckiego, warsztatach kulturowych i psychologiczno-pedagogicznych.

W dniach od 6 do 9 maja 2022r. odbyła się też wizyta w Grecji, w celu przygotowania do realizacji projektu przez młodzież i nauczycieli. Wizyta miała na celu omówienie najważniejszych kwestii dotyczących organizacji pobytu uczniów, programu kulturalnego oraz poznanie warunków pobytu. Szkołę reprezentowała Dyrektor Szkoły Marzanna Bednarczuk i Burmistrz Miasta Marta Majewska.

Po tych działaniach i omówieniu wyjazdu z rodzicami, 33-osobowa grupa uczniów „Trójki” z klas VII i VIII pod opieką nauczycielek: Bożeny Szlonzak, Doroty Witkowskiej, Eweliny Frąc, Urszuli Suplickiej i Justyny Marcych wyruszyła do Grecji w niedzielę 27 maja 2022 r. by w poniedziałkowe popołudnie dotrzeć do Platamonas miasteczka nadmorskiego na Riwierze Olimpijskiej.

Kolejne dni to warsztaty w szkole, wymiana doświadczeń i dobrych oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. 

Podczas warsztatów szkolnych w PLATON M.E.P.E. School w Katerini i Mpakogianni School w Larisie, uczniowie oprócz zajęć teoretycznych mieli okazję konwersować o swoich pasjach, zainteresowaniach i tradycjach. Pod przewodnictwem greckich nauczycieli przygotowywali zdrowe posiłki np. sałatkę grecką, uczyli się narodowego tańca Zorba oraz uczestniczyli w zajęciach sportowych, lekcji matematyki prowadzonych przez greckich nauczycieli w języku angielskim.

Na lokalnym targu w miejscowości Leptokaria, uczniowie wzięli udział w grze terenowej, której celem było doskonalenie języka angielskiego w praktyce. Zadaniem uczniów było opracowanie listy składników potrzebnych do przygotowania tradycyjnego dania greckiego jakim jest MUSAKA. Odwiedzili tłocznię oliwy z oliwek oraz wytwórnię sera feta i zobaczyli cały proces wytwarzania sera i oliwy oraz zdegustowali greckie smaki.

W ten sposób uczniowie przełamywali barierę językową i uczyli się wykorzystywać język obcy w normalnych codziennych sytuacjach.

Zachętą do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i wprowadzania w swoim życiu na stałe zasad zdrowego stylu i trybu życia były ciekawe wyjścia i wycieczki, aktywny wypoczynek.

W miasteczku Litochoro, dla uczniów przygotowano grupowe zajęcia w Centrum Informacji Parku Narodowego Olimpu. Następnie cała grupa udała się do Parku Narodowego Olimpu wąwozem rzeki Enipeas. Odwiedzili też górską wioskę Stary Panteleimon z widokiem na Riwierę Olimpijską, gdzie degustowali lokalne produkty np.: miód z kasztanów czy kumaro.

W trakcie wyjazdu uczniowie zapoznali się z elementami kultury Grecji, a także mieli okazję zobaczyć kilka wspaniałych miejsc. Zwiedzając Saloniki, drugie co do wielkości miasto Grecji mieli okazję zobaczyć jak wyglądają zabytki i codzienne życie portowego greckiego miasta. Podziwiali Zamek w Platamonas, który jest zamieszkały przez żółwie i plażowali na plaży Neoi Pori.

Z portu w Achillio wyruszyli na całodzienny rejs statkiem na jedną z najbardziej malowniczych greckich wysp Skiathos, gdzie kręcono musical Mamma Mia i plażowali na plaży, na której piasek mieni się w promieniach słońca.

Wspaniałą atrakcją była wycieczka na Meteory, wysokie skały z klasztorami zawieszonymi w chmurach, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Podczas czasu wolnego nie zabrakło zabaw na plaży, kąpieli w morzu oraz przyjemnych promieni słonecznych na piasku

Dzięki udziałowi projekcie nasi uczniowie nabyli wiele nowych umiejętności, poznali odmienną kulturę i relacje społeczne. Na tej bazie będą też mogli zastanowić się nad swoim miejscem w społeczności lokalnej, co przełoży się na ich zdrowie w ujęciu dobrych relacji społecznych. 

Wykazali się również umiejętnościami językowymi i komputerowymi pięknie promując nasze środowisko lokalne. Przygotowali prezentację o Polsce, Hrubieszowie i naszej szkole, którą przedstawili w języku angielskim podczas zajęć w greckiej szkole. Przekazali też pamiątki i materiały promujące nasze miasto i szkołę.

Czas w Grecji bardzo szybko minął i 9 czerwca zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i nowe przyjaźnie uczniowie „Trójki” wrócili do domu.

­

SP 3 / Marzanna Bednarczuk


Zobacz też:

Hrubieszowska Trójka na Zielonej Szkole w Bułgarii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Hrubieszowska Trójka na Zielonej Szkole w Bułgarii [ZDJĘCIA, WIDEO]