Hrubieszowskie obchody Dnia Spadochroniarza – ZDJĘCIA

23 września uczczono Dzień Spadochroniarza Wojska Polskiego, składając kwiaty i znicze na mogile podporucznika Mieczysława Pińkowskiego, spadochroniarza 1 Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego.

Reklamy

Organizatorem uroczystości było 6 Koło Tomaszowskie i Hrubieszowskie Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział Kraków.

***

Reklamy

23 września jest obchodzony, jako Dzień Spadochroniarza Wojska Polskiego, w rocznicę powołania w 1941 roku w Szkocji – 1 Polskiej Samodzielnej Brygada Spadochronowej, dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego. Właśnie w jej szeregi wstąpił Mieczysław Pińkowski.

Jako 17-letni czeladnik zakładu szewskiego we Włodzimierzu Wołyńskim, został wywieziony na zesłanie. Na mocy amnestii wstąpił do powstającej Armii Polskiej. Został ewakuowany przez Morze Kaspijskie, Persję i Palestynę do Aleksandrii, później do Szkocji.

W dniach 16 – 19 września 1944 roku brał udział w operacji desantowej wojsk alianckich „Market – Garden” pod Arnhem w Holandii. Po zakończeniu walk został przetransportowany do Anglii i po rozwiązaniu Brygady powrócił do Polski.

Osiadł w Hrubieszowie, tutaj spotkał swoją rodzoną siostrę. Na początku lat pięćdziesiątych ożenił się, miał dwie córki i trzech synów, doczekał wielu wnuków. Po 1989 roku wstąpił do Stowarzyszenia Sybiraków i na mocy decyzji Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

Cały czas pracował w swoim zawodzie, jako szewc. Odznaczony został wieloma medalami – między innymi otrzymał przed śmiercią odznaczenie od Królowej Elżbiety II. Zmarł w 2005 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie.

­

(fot. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Hrubieszowski hejnał – ZDJĘCIA, WIDEO

Hrubieszowski hejnał – ZDJĘCIA, WIDEO