Izabela Mrozowska finalistką międzynarodowego konkursu „Żywa klasyka”

22 maja, odbył się finał międzynarodowego konkursu „Żywa Klasyka”, w którym nasz kraj reprezentowała Izabela Mrozowska z hrubieszowskiego Staszica.

Reklamy

22 maja 2021 roku odbył się finał międzynarodowego konkursu „Żywa Klasyka”, w którym o tytuł laureata walczyli reprezentanci Francji, Włoch, Jordanii, Belgii, USA, Łotwy, Zambii, Finlandii, Holandii, Rumunii, Słowacji, Libanu i oczywiście Polski.

Nasz kraj reprezentowała Izabela Mrozowska, której nagranie wideo pokazano na ekranach rosyjskiego Arteku jako 11 z 15. Przesłuchania odbywały się na żywo, a wszyscy zainteresowani mogli oglądać transmisję na kanale YouTube.

Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy po 5 osób, natomiast jury w składzie: Taras Belousov, Elena Zakharova, Daria Antoniuk, Viktor Privotorsky oraz Evgenija Korobkova przyznawało noty w przerwie pomiędzy wystąpieniami. Cały konkurs został dodatkowo urozmaicony pięknym pokazem flag państw uczestników.

Warto wspomnieć, że przed finałem pojawiła się możliwość wzięcia udziału w dodatkowych zajęciach, prowadzonych przez Siergieja Egorova – aktora, nauczyciela, laureata konkursów międzynarodowych, stypendysty rządu Federacji Rosyjskiej, któremu towarzyszyła Natalia Karpinskaya – nauczycielka dziecięcej Akademii Pokazu i Musicalu im. I. Rakhlin. Lekcje odbywały się zarówno grupowo (wszyscy finaliści spotykali się na platformie Zoom, aby pracować nad mimiką, gestykulacją, oddechem, ale też improwizacją i dykcją), jak i indywidualnie. Iza łączyła się na wspomnianej platformie z panem Egorovem, który pomagał jej w pracy nad rosyjską wymową, ale też w stworzeniu nowej wersji fragmentu tekstu prezentowanego w półfinale. Pomimo obaw obejmujących barierę językową zajęcia zdecydowanie przyniosły wiele pozytywnych emocji, zwłaszcza dodatkowej motywacji. Jak stwierdziła sama finalistka, tych lekcji było zdecydowanie zbyt mało .

Po burzliwym finale przyszedł czas na nagrody dla wszystkich uczestników. Organizatorzy ufundowali m. in. certyfikat dostępu do platformy edukacyjnej UCHI.RU, dzięki któremu każdy może przystąpić do kursów obejmujących tematykę adekwatną do wieku, a także krótkoterminowy kurs na platformie GreekBrains (programowanie, cyberbezpieczeństwo, robotyka, projektowanie stron internetowych, grafika komputerowa etc.).

Największą nagrodą było jednak zaproszenie na wycieczkę do Rosji po otwarciu granic oraz uzyskanie cennego doświadczenia i poznanie osób z całego świata, z którymi Iza nawiązała kontakt przez media społecznościowe.

Po wspólnych lekcjach wszyscy chętnie włączali się do rozmów, opowiadali o kulturze ojczystego kraju, tradycjach, ale też marzeniach czy planach. Możliwość samodoskonalenia i nawiązywania tak niecodziennych znajomości to zdecydowanie wartości, dla których warto było wziąć udział w konkursie i walczyć do samego końca.

Serdecznie gratulujemy Izie i życzymy dalszych sukcesów!

­

Opracowały: N. Pawluk i I. Mrozowska, fot. LO Staszic


Zobacz też:

Staszic: Podium w XII Konkursie Slawistycznym

Staszic: Podium w XII Konkursie Slawistycznym