22 kwietnia 2024

Staszic: Podium w XII Konkursie Slawistycznym

7 maja 2021 r. odbył się XII Konkurs Slawistyczny, adresowany do uczniów szkół średnich z całej Polski.

Zorganizowany został z okazji Dnia Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury przez Katedrę Literaturoznawstwa Słowiańskiego i Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Neofilologii UMCS, Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS oraz Stowarzyszenie Miłośników i Kultury Rosyjskiej. Patronat honorowy nad konkursem objęły: Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury (Rosyjski Dom) w Warszawie, Fundacja „Русский мир” oraz Stowarzyszenie Miłośników Języka, Literatury i Kultury Rosyjskiej. Konkurs odbył się w formacie online na platformie MS Teams.

Uczniowie w swoich wystąpieniach (w dwóch kategoriach – indywidualnej oraz grupowej) w niezwykle interesujący i barwny sposób zaprezentowali różnorodne aspekty kultury jednego z wybranych krajów słowiańskich. Oceniana była oryginalność tematu, wartość merytoryczna, sposób i forma prezentacji.

Nie zabrakło i uczennic hrubieszowskiego Staszica. Aleksandra Mielniczuk z klasy 2b3, prezentując „Это–Беларусь!”, zabrała wszystkich na wirtualną wycieczkę do Mińska, a Marta Kuraszko, Gabriela Jarosz i Martyna Witkowska ( kl.3e) zaprosiły w podróż po mało znanych, a bardzo interesujących miejscach Rosji. Prezentacją „Niezwykła Rosja” zajęły II miejsce w kategorii: prezentacje grupowe.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

­

Opracowała: Ludwika Siudyka, fot. LO Staszic


Zobacz też:

Staszic: Zakończenie roku klas maturalnych on-line – WIDEO

Staszic: Zakończenie roku klas maturalnych on-line – WIDEO