25 lipca 2024

Piękny Jubileusz KGW i Zespołu „Nadbużanki” z Gołębia [ZDJĘCIA]

W sobotę 15 lipca w Centrum Kulturalno-Konferencyjnym w Dołhobyczowie członkowie i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i Zespołu „Nadbużanki” z Gołębia oraz zaproszeni goście świętowali jubileusz 55-lecia istnienia.

Reklamy

Koła Gospodyń Wiejskich to jeden z najważniejszych elementów życia społecznego wsi.

Tak było przed laty, kiedy kobiety spotykały się, żeby wspólnie gotować czy wykonywać prace, na które brakowało czasu w okresie letnim np. darcie pierza. Współcześnie KGW również odgrywają bardzo ważną rolę w lokalnych społecznościach. Przede wszystkim skupiają nowe pokolenia mieszkańców wsi i pielęgnują historię i ludowe tradycje.

Reklamy

Dokładnie tak można opisać Koło Gospodyń Wiejskich z Gołębia, które świętowało swój piękny jubileusz. Wydarzenie to było taką idealną okazją do wręczenia podziękowań dla osób, które przyczyniają się do prężnego funkcjonowania i rozwoju Koła oraz Zespołu Śpiewaczego „Nadbużanki”.

W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć życzeń i prezentów od zaproszonych gości, zespołów śpiewaczych z terenu gminy Dołhobyczów, czy władz samorządowych Gminy i Powiatu.

Reklamy

Zobacz też: Nadbużański Jarmark Kulinarny

Prawdziwe muzyczne show z dużą dawką poczucia humoru i tematycznie nawiązujące do wydarzenia zaprezentowali Jubilaci. Wymownym akcentem był jubileuszowy tort oraz inne smakołyki przygotowane przez KGW w Gołębiu. Obchody jubileuszu uświetniała Kapela Mirecka, która bawiła gości do późnych godzin.

Wspaniałym Jubilatom serdecznie życzymy wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia, siły na dalsze lata działania.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Gołębiu i Zespołu Śpiewaczego „Nadbużanki”.

Aktywność wśród pań z Gołębia zapoczątkowana została w 1966 roku, wtedy to właśnie kobiety zakładają Koło Gospodyń Wiejskich i na bazie tego Koła powstanie Zespół Śpiewaczy „Nadbużanki”.

Koło powstało 06.02.1966 roku z inicjatywy Haliny Nieradko pracownicy Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Hrubieszowie i Janiny Nieradko kierownika miejscowej szkoły, która została wybrana na przewodniczącą i funkcję te pełniła przez 44 lata – do roku 2010. Liczba członkiń na początku liczyła 36 osób, były to kobiety w różnym wieku, ale wszystkie bardzo aktywne i pełne zapału do pracy społecznej.

W roku 1970 powstaje zespół śpiewaczy, którego kierownikiem był p. Ryszard Podgórski. Zespół jest jednym z najstarszych w powiecie hrubieszowskim. Praca zarówno koła jak i zespołu śpiewaczego liczącego 13 osób była wielostronna, ale zawsze koncentrowała się wokół spraw nurtujących lokalne środowisko, a szczególnie spraw kulturalnych. Największym marzeniem koła i innych mieszkańców była budowa nowej szkoły podstawowej w Gołębiu. Kobiety we własnym zakresie poszyły stroje, w których Zespół występując na uroczystościach lokalnych, gminnych i powiatowych „wyśpiewał” przychylność władz i pomoc finansową na budowę szkoły.

Przeczytaj także: Hrubieszów: Ubyło nas w powiecie! W każdej gminie

Za swoją artystyczną aktywność na, 20 lecie Zespołu członkinie otrzymały nowe stroje ludowe „Oryginalne Hrubieszowskie” projektowane przez etnografa w Warszawie i tam też były szyte.

Po powstaniu Gminnego Ośrodka Kultury w Dołhobyczowie rozpoczęła się współpraca kulturalna. Zespół zaczyna pracować z instruktorem Wiesławem Skibą, a następnie z Edwardem Grelą. Obecnie instruktorem jest Jan Tokarz. Za aktywną i zauważalną działalność kobiety otrzymały ośmiodniową wycieczkę do Niemiec. Tam prezentowały nasze pieśni, piosenki i kolędy. To było możliwe dzięki dobremu duchowi Koła – p. Izabeli Płatkowskiej, która otworzyła okno na świat. Kobiety z Gołębia były z wizytą u kobiet bawarskich, a następnie za rok gościły 11 osobową grupę kobiet z Bawarii w Gołębiu.

W roku 1994 jako jedyne koło w Polsce zostało przyjęte do fundacji Roberta Szumana i przez kilka kolejnych lat uczestniczyły w zjazdach w Warszawie. Będąc częścią nieodłączną Gminnego Ośrodka Kultury starały się godnie reprezentować i uczestniczyć w różnych imprezach i uroczystościach. Świadczy o tym fakt wielokrotnego udziału w Wojewódzkim Konkursie „Nasze Kulturalne Dziedzictwo”, czy też rękodzieło artystyczne Pani Janiny Nieradko – założycielki i wieloletniej przewodniczącej koła – koronkarstwo, kwiaty z bibuły, pisanki tradycyjne i współczesne. To również misternie wite, wielokrotnie nagradzane na dożynkach wieńce dożynkowe. Od roku 2000 panie z Gołębia gościły uczestników początkowo ogólnopolskiego, a następnie Międzynarodowego Spływu Kajakowego. Również od roku 2002 Zespół brał udział w Konkursie Kolędy i Pastorałki nad Bugiem we Włodawie.

Od kilkunastu lat nową przewodniczącą i jednocześnie Kierownikiem Zespołu „Nadbużanki” jest pani Maria Paradowska, która swoim zaangażowaniem i aktywnością stara się kultywować stare nasze polskie tradycje poprzez wykonywanie pięknych wieńców dożynkowych i udział zespół bierze we wszystkich imprezach organizowanych przez Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie.

Reasumując dokonania Koła i jednocześnie Zespołu Śpiewaczego możemy z pewnością stwierdzić, że są to ludzie z pasją. Przez ponad 55 lat promowali nie tylko swoją miejscowość, ale i całą Gminę w kraju i za granicą.


ZDJĘCIA:


info i fot. Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie


Hrubieszów: Aplikacja mobilna mZUS


Zerknij na Instagram →