Pięściarski działacz – urodzony w Hrubieszowie Mieczysław Gołąb – weźmie udział z olimpijczykiem w akcji „Hrubieszów dla Szymona”! – ZDJĘCIA

Urodzony w Hrubieszowie, a przez wiele lat zamieszkały w Kopyłowie – Mieczysław Gołąb, w 2003 r. doprowadził do tego, że w Hrubieszowie odbył się mecz w boksie Polska – Ukraina. Mając czułe serce dołączył również do akcji „Hrubieszów dla Szymona” i przekazał do licytacji rękawice bokserskie Andrzeja Gołoty, a w dniu imprezy 29.08.2021 r. w Hrubieszowie swoje umiejętności pięściarskie zaprezentują zawodnicy Concordii Knurów, której jest prezesem, na czele z olimpijczykiem z Tokio 2020 – Damianem Durkaczem.

Reklamy

Na Śląsk, gdzie mieszka do tej pory, przyjechał na początku lat 80-tych. Mieszkaniec Knurowa. Pięściarstwo zawsze go interesowało, jednak aktywne działania w tym sporcie rozpoczął w 2002 roku. Początkowo, jako działacz w klubie BKS Concordia Knurów.

W wyniku dużej aktywności został wybrany do Zarządu Śląskiego Związku Bokserskiego, następnie objął funkcję prezesa BKS Concordia Knurów, gdzie do dnia dzisiejszego ją pełni. W latach 2008 – 2020 zasiadał również w Zarządzie Polskiego Związku Bokserskiego.

Reklamy

Od początku działania do dnia dzisiejszego Mieczysław Gołąb ma na swoim koncie ogromną ilość sukcesów swoich zawodników. Wychowankowie BKS Concordia Knurów rozsławiają miasto i klub na arenie Śląska, Polski i całego Świata. Zdobywali Mistrzów Śląska oraz Mistrzów Polski, zarówno kadeci, juniorzy, jak i seniorzy brali udział niejednokrotnie w mistrzostwach Europy czy świata.

Wielkie poświęcenie i pasja doprowadziły do największej dumy i szczęścia Mieczysława Gołąb, kiedy w tym roku zawodnik BKS-U Damian Durkacz uzyskał kwalifikację olimpijską i mógł reprezentować cały kraj, jako jedyny polski pięściarz na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020.

Poza zasługami zawodników, na wielkie uznanie dla Mieczysława zasługuje również organizacja wielu pięknych imprez bokserskich. Od 2003 roku nie sposób ich wyliczyć, były to m.in:

rok 2003 – mecz Polska – Ukraina w Hrubieszowie

rok 2005 – mecz Polska – Reszta Europy, gdzie do Knurowa przyjechał, jako gość honorowy Tomasz Adamek, który właśnie zdobył pas WBC w wadze półciężkiej

rok 2008 – Młodzieżowe Mistrzostwa Polski

rok 2010 – mecz Polska – USA, gdzie gościem honorowym był Andrzej Gołota oraz Sam Colonna

rok 2019 – mecz Polska – Rosja w ramach Światowej Konfrontacji Boksu Olimpijskiego, zorganizowany na wielką skalę w gliwickiej Hali Arena

lata 2003 – 2021 – XV Międzynarodowych Turniejów im. Jerzego Krasnożona.

Mieczysław za swoją pracę, zaangażowanie oraz poświęcenie otrzymał także wiele wyróżnień, nagród oraz podziękowań, m.in.:

– za zasługi dla sportu – brązową odznakę Ministerstwa Sportu,

– Laur Knurowa w roku 2010 za propagowanie i rozwój sportu oraz działalność promującą i rozsławiającą miasto,

– został również w 2012 roku zwycięzcą plebiscytu na sportową twarz Powiatu Gliwickiego Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl

Jednym słowem, na pewno nie można opisać tej osoby. Wielki sympatyk i niezwykle aktywny działacz w boksie olimpijskim. Jedni mówią „człowiek orkiestra”, inni po prostu „wariat”. Takiego zamiłowania oraz zaangażowania można tylko pozazdrościć. Boks jest jego priorytetem i zaraża tą pasją wszystkich wokoło. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych do zrobienia. W całym środowisku pięściarskim jest bardzo szanowany. Do dziś niejednokrotnie pomaga także finansowo z własnej kieszeni swoim klubowym podopiecznym, ponieważ traktuje tych chłopaków po części, jak swoich synów. Te wszystkie lata przyniosły Mieczysławowi wiele sukcesów, radości, wzruszeń i dumy, co jest najlepszą nagrodą i spełnieniem, jakie mógł sobie wymarzyć.

***

Damian Durkacz (ur. w1999 r. w Knurowie) – reprezentant Polski.

W 2017 roku zdobył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W  2018 roku został mistrzem Polski. W 2019 roku zwyciężył w XXXVI Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Feliksa Stamma. W tym samym roku. drugi raz w karierze został mistrzem Polski. W decydującej walce pokonał 5:0 Mateusza Polskiego. Jedyny polski bokser na igrzyskach w Tokio, kat. (63 kg) przegrał swoją pierwszą walkę w 1/16 finału z Rosjaninem Mamedowem. Zapowiada walkę o medal podczas IO w Paryżu.

***

UWAGA!!!

W trakcie festynu i jednocześnie akcji „Dla Szymona” w niedzielę 29.08.2021 r. w Hrubieszowie będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach, włącznie z meczem piłki nożnej pomiędzy wychowankami Unii Hrubieszów a reprezentacją TVP, zasiloną reprezentantami Polski, pokazem umiejętności pięściarskich zawodników Concordii Knurów na czele z olimpijczykiem Damianem Durkaczem, animacjami dla dzieci i występami licznych zespołów muzycznych oraz w różnych licytacjach wielu wartościowych przedmiotów, szczególnie pozyskanych przez aktywność Artura Wojdata, ale nie tylko, a wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek.

Można już wpłacać pieniądze na konto 40 2030 0045 1110 0000 0216 8790 z dopiskiem „Hrubieszów Dla Szymona” Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”  KRS 0000045770.

Całkowity dochód będzie przeznaczony na leczenie, rehabilitację i zakup protezy dla mieszkańca Hrubieszowa i byłego piłkarza miejscowej Unii Szymona Więcha.

­

Opracowanie – Artur Wojdat i Marek A. Kitliński

Foto – archiwum A. Gołąb i Concordii Knurów


Zobacz też:

Hrubieszów dla Szymona. Do wylicytowania m.in. rękawice Tomasza Adamka – ZDJĘCIA

Hrubieszów dla Szymona. Do wylicytowania m.in. rękawice Tomasza Adamka – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie