Pomoc dla niepełnosprawnego Michała – wizyta wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego w Hrubieszowie – ZDJĘCIA, WIDEO

W sobotę, z wizytą w Hrubieszowie przebywał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który odwiedził niepełnosprawnego Michała Zarosińskiego.

Reklamy

Michał Zarosiński został pobity w listopadzie 2004 roku. Miał wtedy 20 lat. W wyniku tego pobicia doznał urazu czaszkowo-mózgowego z ostrym krwiakiem nadtwardówkowym, skutkiem czego jest paraliż czterokończynowy.

Michał nie mówi, nie chodzi, ma padaczkę pourazową i utratę wzroku w prawym oku. Był w śpiączce ponad 9 miesięcy. Wymaga stałej specjalistycznej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna. 

Reklamy

Minister zadeklarował przekazanie środków z Funduszu Sprawiedliwości na leczenie i rehabilitację Michała, zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, a także pomoc prawną i psychologiczną.

Stowarzyszenie Integracji Rodzin PRZYSTAŃ ze środków Funduszu Sprawiedliwości udzieli Rodzinie pomocy w postaci pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji. Jest to pomoc niezbędna, ponieważ środki, które rodzina otrzymuje z 1% podatku od fundacji, zaczynają się powoli kończyć. Miesięczny koszt takich świadczeń w postaci regularnych spotkań z logopedą i rehabilitacji neurologicznej wynosi ok. 2 tys. złotych. Rodzice bardzo dbają o Syna i chcą jak najbardziej usprawnić jego funkcjonowanie, w związku z czym wszystkie swoje oszczędności i zasoby finansowe kierowali na rehabilitację młodego mężczyzny w postaci stacjonarnej, ale też w postaci długoterminowych wyjazdów do Krakowa i Konstancina Jeziornej, gdzie część świadczeń pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia, a część sami rodzice. Sytuacja wymagała wiele poświęceń ze strony Rodziców, ponieważ Syn jest tak niesamodzielny, że nie mógł sam jechać na turnus, więc rodzice musieli wynajmować kwaterę w miejscu przebywania Syna, co generowało dodatkowe (i tak już przekraczające możliwości Rodziny) koszty.

Stowarzyszenie Integracji Rodzin PRZYSTAŃ do tej pory udzieliło pomocy w ramach realizacji umowy ze środków Funduszu Sprawiedliwości:

– pomocy prawnej ze względu na zawiłości związane z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej,

– zakup art. spożywczych i chemii do odciążenia bieżących wydatków.

Z kolei starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk obiecała pomoc Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w zniesieniu barier architektonicznych w miejscu zamieszkania Michała.

Po wizycie u państwa Jarosińskich, minister spotkał się w Starostwie Powiatowym z władzami powiatu.

­

Wypowiedzi ministra Marcina Romanowskiego i starosty Anety Karpiuk:


(fot. lubiehrubie.pl, Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, wideo: lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Hrubieszów: Pamiętają o weteranach – ZDJĘCIA, WIDEO

Hrubieszów: Pamiętają o weteranach – ZDJĘCIA, WIDEO