Ranking samorządowy: Wzrost wydatków na zdrowie w 2020 roku. Powiat hrubieszowski na 188 miejscu

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking samorządowy zmiany wydatków na zdrowie w 2020 roku w stosunku do lat poprzednich. Powiat hrubieszowski znalazł się w nim na 188 miejscu na 314 sklasyfikowanych powiatów.

Reklamy

Powiat hrubieszowski znalazł się w tym rankingu na 188 pozycji ze wzrostem wydatków bieżących na ochronę zdrowia w wysokości 1,2 procenta w roku 2020 do średniej z lat 2017 – 2019. W zestawieniu ujęto 314 powiatów. Województwo lubelskie uplasowało się na 4 miejscu ze wzrostem wydatków na zdrowie w roku 2020 o 350,7 %.

***

Ze wstępu do rankingu „Wydatki na zdrowie w 2020 roku”:

Wydatki ogólne na szpitale, zakup materiałów i wyposażenia, poszybowały w górę. Pokazujemy, w których JST wzrosły one najbardziej i analizujemy ich strukturę.

Przed pandemią – do 2019 r. – w wydatkach bieżących samorządów na ochronę zdrowia dominowały te związane z programami przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii oraz świadczenia dla osób nieobjętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

Struktura wydatków diametralnie zmieniła się w 2020 r. Odnotowano ogólny skok wydatków na szpitale – z 388 do 730 milionów złotych. Wzrost wydatków z paragrafu budżetowego 421 „zakup materiałów i wyposażenia” był niemal sześciokrotny – z 58 do 318 mln zł.

W paragrafie 415 „dopłaty w spółkach prawa handlowego” (czyli różne formy bezpośredniego wsparcia placówek służby zdrowia, przede wszystkim szpitali), wielkość wydatków wzrosła z 61 do 399 milionów.

Powód jest oczywisty: samorządy zaangażowały się w walkę z COVID-19. Dzięki temu szpitale, stacje pogotowia ratunkowego i stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymały nowy sprzęt – od defibrylatorów, przez pompy infuzyjne, po ambulanse.  Kupowano respiratory, kardiomonitory, ultrasonografy, pompy infuzyjne, ambulanse, łóżka specjalistyczne. Przeprowadzono remonty w szpitalach, aby przystosować je do leczenia zakażonych,
jak i przebudowano oddziały ratunkowe czy sterylizatornie. Teza, że gdyby nie samorządy, walka z wirusem nie byłaby tak efektywna, nie budzi chyba dziś kontrowersji.

Prezentujemy, jak procentowo zmieniły się wydatki na ochronę zdrowia w 2020 roku w stosunku do średniej z lat 2017–2019.

Ranking w całości do pobrania:

https://wspolnota.org.pl/fileadmin/okladki/Wydatki_na_zdrowie_w_2020_roku.pdf

­

(źródło, grafika: Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”)


Zobacz też:

(Z)Rozum Młodych w Hrubieszowie – ZDJĘCIA

(Z)Rozum Młodych w Hrubieszowie – ZDJĘCIA