17 kwietnia 2024

Sonometr na wyposażeniu hrubieszowskich policjantów!

Hrubieszowska drogówka otrzymała urządzenie badające poziom hałasu emitowanego przez pojazdy. Dzięki niemu mundurowi precyzyjnie sprawdzą poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu, sprawdzą czy mieści się on w dopuszczalnych normach.

Sonometr to urządzenie badające poziom hałasu emitowanego przez pojazdy.

Już wczoraj mundurowi kontrolując pojazdy wykorzystywali przekazany im specjalistyczny sprzęt. Dzięki niemu policjanci z Hrubieszowskiej drogówki będą mogli sprawdzić poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu, sprawdzą czy mieści się on w dopuszczalnych normach. Sonometr pozwoli ustalić, czy układ wydechowy nie jest zbyt głośny.

Badanie sonometrem jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że samochód poddawany kontroli znajdzie się na utwardzonej nawierzchni i policjant zbliża wtedy mikrofon urządzenia w pobliże rury wydechowej. Specjalistyczny sprzęt, umożliwi nie tylko działania związane z ochroną środowiska, ale pozwoli też na zwiększenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Zgodnie z przepisami, hałas emitowany przez silnik nie może przekroczyć 93 dB dla samochodów z silnikiem benzynowym oraz 96 dB dla aut z silnikiem Diesla. Motocykle nie mogą generować więcej niż 94 dB (pojemność poniżej 125 cm3) oraz 96 dB (powyżej 125 cm3).

Policjanci przypominają, że przepis ustawy „Prawo o ruchu drogowym” mówi, że zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.

W przypadku przekroczenia ustalonych norm, policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu, a kierujący zostanie ukarany mandatem – informuje asp. szt. Jarosław Karkuszewski z hrubieszowskiej KPP.

Zobacz też:

Pożar budynku wielorodzinnego w Gozdowie. Nieprzytomną kobietę wyprowadzili strażacy [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


źródło i fot. KPP w Hrubieszowie / asp. szt. Jarosław Karkuszewski