16 czerwca 2024

Uczniowie Staszica laureatami ogólnopolskiego konkursu Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica – Przemysław Gardias i Piotr Gumieniak, zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Reklamy

Przemysław Gardias i Piotr Gumieniak z kl. II A Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica w Hrubieszowie, uzyskali tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu XXVII edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Już od wielu lat tradycją jest, że 1 czerwca w ławach poselskich zasiada młodzież z całego naszego kraju, wcielając się w rolę posłów i debatując na temat projektu ustawy.

Reklamy

Ze względu na pandemię, młodzież po raz kolejny nie przejmie sejmowej sali plenarnej, by podyskutować o sprawach dla niej ważnych. Zamiast tego uczniowie mieli zgłaszać się w dwuosobowych w grupach do konkursu, którego tematem było: Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. Temat nawiązał do uchwały Sejmu ustanawiającej kardynała Wyszyńskiego jednym z patronów 2021 roku.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży postaci kardynała Wyszyńskiego, powszechnie znaną, cenioną i wydaje się, że wciąż inspirująco aktualną. Słusznie nazwano kardynała Wyszyńskiego Prymasem Tysiąclecia. To najlepsze podsumowanie wszystkich jego działań podejmowanych w celu ratowania godności człowieka i dbałości o jego życie doczesne i wieczne.

Reklamy

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy multimedialnej na wyżej wymieniony temat. Piotr i Przemek przygotowali film, którego głównym celem było przeprowadzenie wywiadu z osobami związanymi z Hrubieszowem, pytając ich, jakie jest najważniejsze przesłanie Prymasa Tysiąclecia.

Rozmowę przeprowadzili z panią burmistrz Martą Majewską, która podkreśliła przesłanie kardynała w kontekście służby narodowi oraz należnym miejscu kobiety, ich awansu społecznego w sferze zawodowej i publicznej. Ksiądz Wiesław Oleszek przypomniał o posłudze biskupiej ks. kardynała w diecezji lubelskiej oraz wizycie kanonicznej w parafii p.w. Świętego Mikołaja. Ksiądz proboszcz podobnie jak pani burmistrz podkreślił przesłanie ks. kardynała w kontekście służby ojczyźnie i Kościołowi. Pan Marcin Mróz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, której patronem jest ks. kardynał Wyszyński stwierdził, że taka skromna i nieugięta osoba powinna dzisiaj być autorytetem nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych.

Gratulujemy Piotrowi i Przemkowi oraz ich opiekunce Edycie Wolańczuk!

LO Staszic

(fot. LO Staszic)


Zobacz też:

Izabela Mrozowska finalistką międzynarodowego konkursu „Żywa klasyka”

Izabela Mrozowska finalistką międzynarodowego konkursu „Żywa klasyka”

LubieHrubie na Instagramie