22 maja 2024

W jakich warunkach najlepiej sprawdzają się kurtki puchowe?

Kurtki puchowe, które pierwotnie były użytkowane przez amatorów narciarstwa lub górskich zimowych wypraw, weszły do łask mody codziennej. Widzimy je nie tylko w Zakopanem czy w alpejskich kurortach, ale także na ulicach miast. W jakich warunkach sprawdzają się kurtki puchowe i jakie rodzaje kurtek możemy znaleźć w sklepach?

Kurtka dla zmarzlucha

Nawet najlepszej jakości wełniany płaszcz może w niewystarczającym stopniu izolować nasze ciało od zimna. Choć płaszcze są niewątpliwie bardziej eleganckie, to w kwestii aktywności outdoorowych przegrywają z kurtkami puchowymi już w przedbiegach. Dobrej jakości kurtka puchowa sprawdzi się zarówno w mieście, jak i podczas weekendowego wyjazdu w góry. Jaki rodzaj puchówki wybrać?

Puchówka puchówce nierówna

W ofertach sklepów znajdziemy mnóstwo modeli kurtek do wyboru. Oprócz kolorów i krojów różnią się przede wszystkim rodzajem wypełnienia. Znajdziemy kurtki z wypełnieniem z pierza, puchu, mieszanki puchu i pierza, a także włóknin syntetycznych. Różnią się one nie tylko właściwościami termoizolacyjnymi, ale także ceną. W skład pierza używanego do wypełnienia kurtek puchowych wchodzą pióra wraz z puchem. Zazwyczaj stosuje się pierze kaczek lub gęsi. Niektórzy producenci stosują mieszankę. Pierze jest surowcem zdecydowanie cięższy niż puch i wykazuje mniejsze właściwości termoizolacyjne.

Puch to drobne ptasie piórka, które zatrzymują powietrze i świetnie izolują od zimna. Puch jest przewiewny, tym samym zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, zapobiegając przegrzaniu organizmu podczas słonecznego zimowego dnia.

Najlepsze, ale niestety najdroższe jest wypełnienie z puchu gęsiego. Stosuje się je głównie w odzieży specjalistycznej, przeznaczonej dla himalaistów.

Poliestrowe włókna silikonowe niestety wypadają najsłabiej, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne. Jednak są jedynym rozwiązaniem dla alergików, dla których pierze lub puch pochodzenia naturalnego nie są wskazane. Dużą zaletą kurtek ze sztucznym wypełnieniem jest ich cena, która jest w tym przypadku znacznie niższa od modeli z wypełnieniem naturalnym.

Warto również mieć na uwadze, że kurtki z wypełnieniem z pierza naturalnego, gdy ulegną zmoczeniu, schną z wielkim trudem i są narażone na zalęgnięcie się pleśni i grzybów. Dlatego na okres przejściowy oraz podczas ulewnych deszczy lepiej sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa damska lub męska.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wypełnienia istotną rolę odgrywa również materiał, z jakiego kurtka jest wykonana. Puch pod wpływem wody traci swoje właściwości termoizolacyjne, dlatego materiał zewnętrzny musi być wodoodporny. Kurtka wykonana w całości z materiału hydrofobowego może jednak utrudniać cyrkulację powietrza, a tym samym prowadzić do przegrzania organizmu podczas aktywności. Z tego powodu niektórzy producenci stosują mieszanki bawełny i poliestru, dzięki którym kurtka lepiej oddycha.

Damska kurtka zimowa

Choć dla wielu pań kurtki puchowe damskie kojarzą się raczej ze stylem sportowym, to coraz więcej producentów odzieży outdoorowej tworzy kolekcje przeznaczone dla kobiet ceniących sobie funkcjonalność oraz elegancję. W sklepach znajdziemy puchówki w różnej kolorystyce, o kroju bardziej przylegającym do sylwetki.

Wybierając kurtkę puchową dla siebie, kierujmy się przede wszystkim własnymi potrzebami. Jeśli spędzamy dużo czasu w samochodzie, kurtka z wypełnieniem z naturalnego pierza nie będzie nam niezbędna, jeśli natomiast uprawiamy dużo zimowych aktywności, z pewnością docenimy modele z wypełnieniem naturalnym.

(tekst i fot. mat. partnera)