26 kwietnia 2024

I edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów w Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur zaprasza na I edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wydarzenie poświęcone jest obrazowi i kulturze wizualnej w kreacjach scenicznych. Festiwal odbędzie się w dniach 20-23 kwietnia 2017 roku.

 

Scena w Budowie, nazwa nowego wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – Festiwalu Scenografii i Kostiumów – nie jest przypadkowa. Nawiązuje do zwyczajowej nazwy – Teatr w Budowie, która przylgnęła do naszej instytucji podczas 40 lat budowy. Dziś to określenie inspiruje nas w tworzeniu tożsamości tego miejsca. Już sama jego architektura swoją surowością nawiązuje do niekończącego się procesu kreacji. To przestrzeń otwarta, pobudzająca i inspirująca do kreowania nowych aranżacji inscenizacyjnych. Scenografia jest areną, w której kumulują się i ścierają myśli, koncepcje, wyobrażenia twórców spektaklu. W ten sam sposób myślimy o Centrum Spotkania Kultur, jego ascetyczne wnętrza stanowią wręcz zaproszenie do tworzenia. W naszym budynku wszystko jest odkryte – przeszklone powierzchnie, nieotynkowane ściany, odsłonięte elementy instalacji. Podobny kierunek obieramy, konstruując program >>Sceny w Budowie<

W CSK zaprezentują się nie tylko wybitni scenografowie z Polski i świata, ale też debiutujący artyści. Główną częścią Festiwalu będzie konkurs, w którym nagradzane będą najlepsze spektakle, powstałe w ostatnim czasie. Oceniać je będzie jury w składzie: Anna Królica, Ewa Kuryluk, Paweł Dobrzycki, Dorota Roqueplo. W ramach Festiwalu przewidziano nagrody.

W czasie „Sceny w Budowie“zaprezentowane zostaną spektakle „Fahrenheit 451” Teatru Wybrzeże, „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, „Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła” Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto Festiwalowitowarzyszyć bedą spotkania ze scenografami i kostiumografami,oraz wystawa kostiumów przygotowana we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Dodatkowo dla najmłodszych zaplanowano warsztaty scenograficzne, które poprowadzone zostaną przez absolwentów ASP w Warszawie.

 

20.04 – Fahrenheit 451, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Sala Operowa CSK

Reż. Marcin Liber – jeden z najgłośniejszych twórców współczesnego teatru, laureat Lauru Konrada i szeregu innych nagród i wyróżnień. Powieść „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego, futurystyczna antyutopia, stanowi punkt wyjścia dla twórców gdańskiego przedstawienia. Wszystko dzieje się w monstrualnej księdze czy też na stronie papierowej książki, która „ożywa” dzięki bohaterom spektaklu. W monumentalnej, efektownej scenografii Mirka Kaczmarka istotną rolę odgrywa motyw klatki – w niej znajduje się przez cały spektakl autor muzyki Filip Kaniecki, który stoi za konsoletą. W jednej z głównych ról Katarzyna Figura, jako spiskująca Kobieta-matka.

 

23.04 – Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański

Sala Teatru Muzycznego

Widowiskowy spektakl Polskiego Teatru Tańca, którego wyjątkowość stanowi połączenie choreografii, muzyki, multimediów i poezji, tworzące niezwykłe taneczne misterium. Twórcy, posługując się utworami Tadeusza Różewicza, kreują intymną opowieść o dzieciństwie, traumie i sztuce, która pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter.  To ostatni spektakl Ewy Wycichowskiej, choreografki, która przez 27 lat była Dyrektorem Baletu Poznańskiego.

 

23.04 – Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia

Sala Operowa CSK

Scenografia do „Kumernis” jest jedną z najbardziej olśniewających w całej twórczości Agaty Dudy-Gracz, jednej z najlepszych polskich reżyserek. Córka znanego malarza konsekwentnie tworzy widowiska, w których dominuje obraz. Jest jednocześnie autorką scenografii i kostiumów. Niezwykle emocjonalny, a zarazem odważny spektakl. To teatr nowoczesny, wymagający, ale i dający w zamian wiele. W roli tytułowej zobaczymy Magdalenę Kumorek znaną szerszej publiczności z serialu „Przepis na życie”. Jej ukochanego Cyryla zagra Cezary Łukaszewicz występujący m.in. w serialu „Aż po sufit!”.

 

Bilety w cenie 60-70 złotych, do kupienia poprzez www.spotkaniakultur.com