Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach

„Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” – to szósta już edycja ogólnopolskiego programu realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, skierowanego do młodych, aktywnych ludzi w wieku 15-25, którzy mają swój pomysł na lokalne działanie – społeczne, kulturalne, artystyczne.

Reklamy

W całej Polsce młodzi ludzie mają szansę na przeprowadzenie kulturalnej rewolucji w swoich miejscowościach – w ramach projektu „MMKwB” uczestnicy wezmą udział w inspirujących warsztatach w Warszawie, spotkają się z przedstawicielami kultury i biznesu, opracują swoje pomysły, otrzymają dotacje na działania (do 2700 zł) i zrealizują projekty w swoich miejscowościach. Udział w całym projekcie jest bezpłatny.

Do tej pory w projekcie wzięło udział 100 młodych osób, które zrealizowały niemal 80 działań kulturalnych w całej Polsce.

Nabór zgłoszeń dwuosobowych Zespołów (złożonych z menedżerki lub menedżera i bibliotekarki lub bibliotekarza) trwa do 20 października 2010.

***

Nabór zgłoszeń do projektu
„Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach”

Młodzi ludzie we współpracy z bibliotekarzami przeprowadzą kulturalną rewolucję w swoich miejscowościach! Zrealizują koncerty, przeglądy teatralne, happeningi, kluby filmowe, warsztaty fotograficzne, dizajnerskie, instrumentalne, cyrkowe i wiele innych – na co dzień nie spotykanych – wydarzeń.

Na czym to polega?

– Warsztaty w Warszawie – pozwolą uczestnikom dowiedzieć się jak pomysł na działania zamienić w realny projekt. Pomogą w tym spotkania z doświadczonymi artystami, twórcami, animatorami, menedżerami kultury i dziennikarzami.

– Konkurs dotacyjny – szansa na zdobycie pieniądze na projekt (do 2700 zł).

– Współpraca z lokalną biblioteką – od momentu zgłoszenia do zakończenia projektu młody menedżer działa we współpracy z bibliotekarką/bibliotekarzem.

– Wsparcie podczas realizacji działań – stały kontakt z organizatorkami; odwiedziny doświadczonych instruktorów – Latających Animatorów Kultury; e-Akademia (czyli strona internetowa z niezbędnikiem pełnym pomocnych artykułów, scenariuszy i wywiadów); wizyty studyjne (czyli wzajemne odwiedziny młodych menedżerów kultury).

Kto może wziąć udział w projekcie?

Do udziału w projekcie zapraszamy dwuosobowe Zespoły z gmin, które biorą udział w Programie Rozwoju Bibliotek.

Mapa gmin dostępna jest tutaj:
http://biblioteki.org/pl/o_programie/uczestnicy

Zespół tworzą:
– młody mieszkaniec gminy (osoba w wieku 15-25 lat),
– bibliotekarz lub bibliotekarka z miejscowej biblioteki.

Jak się zgłosić?

– młody menedżer/menedżerka wypełnia Formularz Zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.mmk.e.org.pl

– bibliotekarz/bibliotekarka wypełnia Formularz Zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.biblioteki.org.pl/pl/panel_biblioteki

…wypełnienie Formularzy przez obie osoby oznacza zgłoszenie Zespołu do programu.

Na zgłoszenia czekamy do 20 października!

Więcej informacji na stronie www.mmk.e.org.pl

Projekt jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

***

WCZEŚNIEJ…

„Młodzi Menedżerowie Kultury” to projekt, który powstał, aby młodzi ludzie pochodzący
z mniejszych miast i wsi mieli okazję rozwinąć swoje pasje i podzielić się nimi z innymi.

Jak?

Realizując pierwszy, samodzielny projekt społeczno-kulturalny w swojej miejscowości – wymarzone warsztaty, wspólną akcję sąsiedzką, działania dla dzieciaków i rówieśników, spotkania z profesjonalnymi twórcami oraz zdobywając nowe umiejętności – filmowe, dziennikarskie, fotograficzne, plastyczne, teatralne…

– Od 2002 roku odbyło się już 5 edycji projektu.
– Wzięło w nich udział ponad 100 młodych menedżerów kultury.
– W całej Polsce zorganizowali oni w ramach projektu ponad 80 działań kulturalnych.

TERAZ…

Zapraszamy

16 sierpnia 2010 r. ogłosiliśmy nabór młodych ludzi (15-25 lat) i bibliotekarzy/bibliotekarek do nowej, specjalnej edycji projektu realizowanego przez Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Kto może wziąć udział w projekcie

W tym roku do działania zapraszamy dwuosobowe Zespoły złożone z:

à młodego menedżera/menedżerki – osoby w wieku 15-25 lat – mającej pomysł na działanie kulturalne w swojej miejscowości,

à bibliotekarza/bibliotekarki z lokalnej biblioteki.

Zaproszenie kierujemy do osób z ponad 600 gmin, które biorą udział w Programie Rozwoju Bibliotek – dokładna lista gmin biorących udział w projekcie dostępna jest na stronie http://biblioteki.org/pl/o_programie/uczestnicy

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie mogą również sprawdzić, czy ich gmina bierze udział w programie na stronie: www.mmk.e.org.pl

Jak można się zgłosić

– Do 20 października 2010 r. Zespoły mogą zgłaszać się do udziału w projekcie.

– Formularz Zgłoszeniowy dla młodych znajduje się na stronie projektu: www.mmk.e.org.pl

– Formularz Zgłoszeniowy dla bibliotekarek i bibliotekarzy dostępny jest w Wirtualnym Segregatorze biblioteki na stronie: www.biblioteki.org

– Spośród nich zostanie wybranych trzydzieści zespołów, które wezmą udział w kilkudniowych warsztatach Warszawie (listopad 2010).

Warsztaty

Podczas kilkudniowych warsztatów w Warszawie – szalonych, inspirujących i praktycznych – uczestnicy dowiadują się jak pomysł zamienić w realny projekt, jak zdobyć pieniądze na swoje działania, jak się promować i jak zdobywać partnerów. Spotykają się z doświadczonymi artystami, twórcami, animatorami, menedżerami kultury i dziennikarzami. Po szeregu spotkań i warsztatów młodzi menedżerowie kultury będą przygotowani do zaplanowania swojego projektu i wezmą udział w konkursie dotacyjnym.

Dotacje

W ramach konkursu dotacyjnego Zespoły będą mogły uzyskać dofinansowanie na zaplanowane działania, w wysokości do 2700 złotych. Korzystając z przyznanych im grantów pobudzą kulturalnie swoje miejscowości, ożywią przestrzeń bibliotek i zainspirują do działania innych.

Realizacja działań

Po otrzymaniu dotacji młody menedżer kultury we współpracy z bibliotekarzem/bibliotekarką z lokalnej biblioteki, zrealizuje swój projekt.

Pomogą mu w tym:

– stały kontakt z organizatorkami projektu (telefoniczny, mailowy, a także osobisty);

– odwiedziny Latających Animatorów Kultury, czyli doświadczonych instruktorów, którzy poprowadzą wybrane przez MMK warsztaty;

– e-Akademia, czyli strona internetowa przygotowana z myślą o MMK – niezbędnik młodego menedżera pełen pomocnych artykułów, scenariuszy i wywiadów;

– wizyty studyjne, czyli odwiedziny młodych menedżerów kultury w czasie realizacji ich projektów w różnych częściach Polski.

***

O NAS

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” powstało w 2002 roku – to doświadczona, dynamiczna i prężnie działająca organizacja skupiająca animatorów kultury, trenerów, socjologów i artystów. Realizujemy kulturalne, artystyczne i społeczne działania na rzecz aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz jej świadomego współtworzenia, wzmacniania więzi społecznych i postawy obywatelskiej. Działamy zarówno w Warszawie, jak i na terenie całej Polski. Od 2002 roku dotarliśmy z naszymi działaniami do ponad 200 miejscowości, a w naszych projektach uczestniczyło ponad 6000 osób. Nasza misja to: „Chcemy tworzyć świat, w którym ludzie z pasją działają dla siebie i innych”.

Odwiedź nas na: www.e.org.pl