27 kwietnia 2024

Tragedie nad wodą – 4 osoby utonęły w regionie. Policjanci apelują o rozwagę

W miniony weekend doszło do 4 utonięć na terenie powiatów łęczyńskiego, kraśnickiego, zamojskiego i hrubieszowskiego. Policjanci wspólnie z prokuraturą wyjaśniają okoliczności tych tragicznych zdarzeń. Łącznie na terenie naszego województwa od początku roku utonęły 24 osoby. Tymczasem, by wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Do pierwszego z tych utonięć doszło w powiecie łęczyńskim nad Jeziorem Piaseczno. W sobotę po godzinie 18:00 dwóch braci w czasie pobytu nad wodą zauważyło leżące pod wodą ciało mężczyzny. Pomimo reanimacji nie udało się go uratować. Okazało się, że był to 70-letni mieszkaniec Lublina, który przyszedł nad jezioro popływać.

Do koleinych zdarzeń doszło w niedzielę. W powiecie hrubieszowskim w miejscowości Nieledew na terenie parku w stawie odnalezione zostały zwłoki 60-letniego mieszkańca gminy. W powiecei kraśnickim 19 letni chłopak przebywał nad zalewem wraz z grupą kolegów. Wszedł do wody i kilka metrów od brzegu zniknął pod powierzchnią. Koledzy powiadomili służby. Ani on, ani nikt z jego grupy nie potrafił pływać. Poszukiwania młodego człowieka trwały do późnych godzin nocnych. Jego ciało odnaleźli płetwonurkowie ze specjalnej jednostki straży pożarnej. Na zamojszczyźnie na terenie zalewu w miejscowości Jacnia 21-latek podczas pływania zanurzył się pod wodę i zniknał. Jego ciało zostało odnalezione dopiero przez płetwonurków.

Policjanci wspólnie z prokuraturą wyjaśniają okoliczności wszystkich tych zdarzeń. Jednocześnie przypominamy, by wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

 

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowyh oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

4. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

5. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

6. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

 

 

źródło, wideo i fot. KWP Lublin