26 kwietnia 2024

Sukces spadochroniarki Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego

Spadochroniarka 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego zdobyła złoty medal w klasyfikacji indywidualnej kobiet podczas zawodów Pucharu Europy Wschodniej w Celności Avdarma 2018.

Podporucznik Irena Paczek-Krawczak pełni służbę, jako dowódca plutonu w 1. Kompanii Regulacji Ruchu w Szczecinie. Ponieważ jednak jest to jednostka wojskowa nie objęta szkoleniem spadochronowo – desantowym (SSD), a Irena Paczek-Krawczak jest członkiem Reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie i długoletnią zawodniczką Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” z Krakowa, wystąpiła do dowódcy 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie o objęcie szkoleniem spadochronowo – desantowym.

Oczywiście jest to związane z reprezentowaniem pułku w spadochroniarstwie we współzawodnictwie wojskowym, czyli np. startem w reprezentacji 2. PR w Mistrzostwach WP w Spadochroniarstwie, które będą miały miejsce w Poznaniu, w dniach 1 – 7.07.2018 r.

Ppor. Irena Paczek – Krawczak od 23 lat jest zawodniczką sekcji spadochronowej WKS „Wawel”, której kierownikiem jest pomocnik dowódcy 2. PR ds. desantowania mjr Artur Gosiewski. W tym czasie wykonała 2954 skoki ze spadochronem i zdobyła około 65 medali w sporcie spadochronowym.

W 2015 r. ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a od 1 grudnia 2017 r. służy w 1. Kompanii Regulacji Ruchu w Szczecinie, skąd pochodzi. Aby móc reprezentować Wojsko Polskie w sporcie spadochronowym, musi być objęta SSD w jednostce prowadzącej takie szkolenie. Stąd jej obecność w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym.

A ponieważ musi uzyskać wojskowy tytuł skoczka spadochronowego, to od 4 czerwca br. bierze udział w szkoleniu spadochronowo – desantowym podstawowym w Hrubieszowie i od 11 czerwca będzie wykonywać skoki ze spadochronem desantowym grupy A (posiadającym okrągłą niesterowaną czaszę) na Pustynię Błędowską.

Zawody, które w klasyfikacji kobiet wygrała ppor. Paczek-Krawczak są jednymi z pięciu rozgrywanych w ramach całego Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Odbyły się w Mołdawii, w miejscowości Avdarma, w dniach 25 – 27.05 br.

Pozostałe zawody odbywają się w Bułgarii (najbliższe 15 – 17.06 br.), w Polsce (Kraków), w Rumunii i w Węgrzech. W ubiegłorocznej edycji, zawodniczka zajęła III miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, podsumowującej wszystkie pięć zawodów.