26 kwietnia 2024

5 innowacyjnych zabiegów, które wykonuje się w nowoczesnych klinikach okulistycznych

Rozwój medycyny w ostatnich latach sprawił, że leczenie wielu uciążliwych schorzeń stało się możliwe i dostępne niemalże dla każdego. Dotyczy to między innymi okulistyki, która obecnie świetnie radzi sobie z nawet bardzo skomplikowanymi schorzeniami. Poniżej prezentujemy listę 5 zabiegów, które dziś wykonuje się praktycznie codziennie, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt o nich nawet nie myślał.

 

Laserowa korekcja wzroku

Rozstanie się z okularami raz na zawsze? Dziś to możliwe. Skorzystać laserowej korekcji wzroku mogą osoby zmagające się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością oraz astygmatyzmem. Efekty są odczuwalne zazwyczaj już następnego dnia po zabiegu. Całość trwa raptem kilkanaście minut, a pacjent nie odczuwa najmniejszego dyskomfortu – wcześniej jest mu podawane znieczulenie w postaci kropli do oczu.

Zaćma – zabieg jedynym sposobem leczenia

Zaćma to groźna choroba, która może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Zachorowalność na nią wciąż wzrasta, zwłaszcza wśród osób starszych. Schorzenie to polega na stopniowym mętnieniu soczewki, które znacznie pogarsza jakość widzenia, a co za tym idzie – życia. Jedynym skutecznym sposobem na uporanie się z tym schorzeniem jest laserowy zabieg na zaćmę, który polega na przeszczepieniu soczewki. Na miejsce starej, zmętniałej pacjent otrzymuje nową – sztuczną. Podobnie jak laserowa korekcja wzroku zabieg na zaćmę trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesny.

Operacyjne leczenie jaskry

Jaskra to grupa chorób oczu, które prowadzą do uszkodzenia nerwów wzrokowych. Jej leczenie w dużej mierze polega na utrzymywaniu właściwego ciśnienia wewnątrzgałkowego, co przyczynia się do zahamowania rozwoju choroby. W dzisiejszych czasach można tego dokonać za pomocą innowacyjnego zabiegu przy użyciu lasera. Polega on na wytworzeniu nowej drogi odpływu z oka cieczy wodnistej, dzięki czemu w oku obniża się ciśnienie. Zabieg można powtarzać wielokrotnie.

Przeszczep rogówki

Rogówka to bardzo delikatny narząd – ma on około pół milimetra grubości, dlatego jest wyjątkowo narażony na różnego rodzaju schorzenia i urazy. Jego przeszczep to jeden z najpopularniejszych dziś zabiegów transplantologicznych. Wskazaniem do jego przeprowadzenia może być zmętnienie rogówki, bielmo na oku i wiele innych chorób.

Okuloplastyka

Okuloplastyka jest dziedziną medycyny z pogranicza okulistyki i chirurgii plastycznej. Najczęściej przeprowadzane zabiegi okuloplastyczne to: korekta opadających powiek, usunięcie żółtych plamek na powiekach, redukcja zmian na powierzchni gałki ocznej, odtykanie kanalików łzowych i wiele innych. Większość z nich jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a pacjenci są gotowi do powrotu do domu już na drugi dzień.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)