Podrabiał banknoty na domowej drukarce

Hrubieszowscy policjanci zatrzymali 18-latka, który przy użyciu domowego sprzętu komputerowego podrabiał banknoty o nominale 100 zł. Młodzieniec fałszywe pieniądze przekazywał następnie 40-latkowi i 14-latkowi w celu wprowadzenia ich w obieg. Policjanci zabezpieczyli 6 sztuk podrobionych banknotów oraz sprzęt komputerowy. Za fałszowanie pieniędzy grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Wobec 18-latka zastosowano policyjny dozór, z kolei 40-latek został aresztowany na okres 3 miesięcy.

Reklamy

Kryminalni z hrubieszowskiej komendy mieli informacje, z których wynikało, że 18-letni mężczyzna może podrabiać banknoty. Ich przypuszczenia potwierdziły się, kiedy doszło do przeszukania jego miejsca zamieszkania. Tam ujawnili sprzęt komputerowy oraz atramentową drukarkę, które służyły do tego przestępczego procederu. Na miejscu znalezione zostały fałszywe pieniądze. Było to sześć  sztuk banknotów o nominale 100 złotych. Policjanci zabezpieczyli „fałszywki” oraz sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem.  
 
18-latek został zatrzymany i przewieziony do komendy. Stróże prawa ustalili, że młodzieniec nie działał sam.  Okazało się, że  wydrukowane przez siebie banknoty przekazywał 14-latkowi i 40-letniemu wspólnikowi, który puszczał je w obieg. Również i on został zatrzymany.
 
Funkcjonariusze przypuszczają, że  18-latek mógł wykonać więcej takich podrobionych  banknotów.
 
Za fałszowanie pieniędzy kodeks karny przewiduje karę do 25 lat pozbawienia wolności. Wobec 18-latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, natomiast wobec 40-letniego mieszkańca Hrubieszowa Sąd Rejonowy zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Za podrabianie i przerabianie środków płatniczych grozi kara do 25 lat  pozbawienia wolności.
 
 
 
Źródło: KWP Lublin (E.K./A.S.)