26 listopada 2024

Uczennice z Jarosławca w finale VI Lubelskiego Dyktanda Niepodległościowego

Wiktoria Wlizło i Patrycja Hołubowicz – uczennice Gimnazjum im. ks. S. Staszica w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu w finale wojewódzkim VI Lubelskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

Reklamy

 

W 100. rocz­nicę od­zy­ska­nia nie­pod­le­gło­ści Polski łą­czymy po­zna­wa­nie na­szej hi­sto­rii ze spraw­dze­niem zna­jo­mo­ści or­to­gra­fii oj­czy­stego ję­zyka. 7 listopada br. odbył się wojewódzki etap konkursu VI Lubelskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”, w którym brały udział uczennice naszej szkoły – Wiktoria Wlizło i Patrycja Hołubowicz. Etap ten okazał się dla nich szczęśliwy, gdyż Wiktoria uzyskała tytuł LAUREATA etapu wojewódzkiego, natomiast Patrycja WYRÓŻNIENIE.

Wszyscy laureaci Dyktanda spotykają się na uroczystej Gali, gdzie wręczane są nagrody i wyróżnienia, a wydarzeniu towarzyszy zawsze specjalna oprawa. W czwartek 29 listopada 2018 roku, w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie odbyła się gala finałowa VI. Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Organizatorami Dyktanda jest Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa, a patronat honorowy sprawowali: Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Lublin. Partner Konkursu – II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Partner medialny – Radio Lublin.

Reklamy

Gali towarzyszył występ artystyczny „Klasa dla Niepodległej” nawiązujący do wydarzeń z czasów walk o niepodległość, a poświęcony uczniom II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, którzy w latach 1918-1920 wzięli udział w działaniach i walkach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl oparty na wspomnieniach uczniów-żołnierzy wszystkich wzruszył i był hołdem oddanym poległym uczniom szkoły, którzy angażowali się w działalność niepodległościową w czasach I wojny światowej i pierwszych latach odradzającej się państwowości polskiej. Następnie laureaci odebrali z rąk Lubelskiej Kurator Oświaty Teresy Misiuk oraz Prezesa Zarządu Fundacji „Zawsze Warto” Marka Wasiaka dyplomy i nagrody. Naszą szkołę na uroczystości reprezentowały pani dyrektor Krystyna Król, laureatka – WIKTORIA WLIZŁO oraz wyróżniona – PATRYCJA HOŁUBOWICZ, którym serdecznie gratulujemy sukcesu oraz tego, że podjęły trud zmierzenia się z trudnościami mowy ojczystej!

 

źródło i fot. Gimnazjum w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu

Reklamy