Obchody Nocy Świętojańskiej to jedna z ostatnich żywych tradycji, której pochodzenia należy szukać w pradawnych zwyczajach Słowian. Noc Świętojańska, zwana też sobótką to wyjątkowe święto ognia, wody, urodzaju, płodności, radości i miłości obchodzone przez wiele ludów europejskich od zamierzchłych czasów.
„Jan Święty Chrzciciel przyszedł. Więc palą sobótki
A wkoło niej, śpiewają, skaczą wiejskie młódki.
Nie znoście tych zwyczajów! Co do nas z wieków doszło
I z wiekiem się ustało, trzeba, by w wiek poszło”.
Mieszkańcy gminy Dołhobyczów 23 czerwca 2018 r. w wigilię Świętego Jana w takiej Nocy Świętojańskiej uczestniczyli w malowniczym Gołębiu.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Dołhobyczów, Koło Gospodyń Wiejskich w Gołębiu i Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Swoją obecnością zaszczycili: Starosta powiatu hrubieszowskiego Józef Kuropatwa, inspektor ds. kultury Paweł Kłosiński, przedstawiciele placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie: mjr Marcin Jóźwiak, ppor. Grzegorz Kozik, przedstawiciel regionu sokalskiego Polischuk Mykola.
Sygnałem do rozpoczęcia tego wyjątkowego wieczoru było wystąpienie Wójta Gminy Dołhobyczów Grzegorza Drewnika i rozpalenie przez niego świętojańskiego ogniska.
Muzyczną oprawę zapewniły zespoły śpiewacze z terenu gminy Dołhobyczów: „Pogranicze” z Przewodowa, „Kresowianki” z Żabcza, „Serenada” z Dołhobyczowa oraz „Nadbużanki” z Gołębia. Gościem specjalnym był zespół „Zaspiw” z Sokala.
Dodatkowymi atrakcjami wieczoru były pokazy taneczne w wykonaniu młodzieży, uczęszczającej na zajęcia do PCKiR i pracującej pod kierunkiem instruktora Agaty Kryszczuk oraz występ młodego artysty Karola Smagały.
Jako że ten wieczór był czasem niezwykłym, to na scenie pojawiła się również „Świtezianka”, która przypomniała historię nieszczęśliwej miłości strzelca i dziewczyny. Pomimo deszczu towarzyszącego imprezie udało się wg. staropolskiego zwyczaju znaleźć magiczny „kwiat paproci” i wyłonić Króla i Królową Nocy Świętojańskiej. Zwycięzcami zostali: Małgorzata Garczyńska i Bartłomiej Głuszczak.
Wszyscy uczestnicy Nocy mogli również upiec sobie kiełbaski przy ognisku świętojańskim zasponsorowane przez Wójta Gminy Dołhobyczów.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem „Frends”. Być może w przyszłym roku pogoda będzie bardziej łaskawa i wianki świętojańskie uda się puszczać na Bugu, a nie w basenie.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i wspólną zabawę, a Paniom z KGW w Gołębiu i Panu Sołtysowi za trud włożony w organizację wydarzenia.
źródło i fot.: GOK Dołhobyczów