22 listopada 2024

Mirosław Tereszczuk – Nie tylko mówi, ale pisze i wydaje! – ZDJĘCIA

Mirosław Józef Tereszczuk od wielu lat zbiera materiały ze sportu regionalnego i publikuje je w tej popularnej dziedzinie w postaci albumów, książek, folderów, kalendarzy, w prasie, itp. Ostatnio wydał dwie książki pt. „Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Tomaszowie Lubelskim – dawniej i dziś” oraz „Waleczni, jak Spartakus Szarowola”, w których wszedłem w posiadanie z dedykacjami. Jest w nich wiele o hrubieszowskich sportowcach…

Reklamy

Obie zawierają ponad 220 stron z bogatą historią od A do Z, posiadają twarde okładki, wewnątrz wysokiej klasy papier kredowy, spotkamy mnóstwo fotografii i skany oryginalnych dokumentów, tabel i zestawień z różnych okresów, składy drużyn, sylwetki sportowców, trenerów, działaczy i innych członków. Jest i wiele o hrubieszowskich sportowcach, nawet sprzed wojny.

Kto uczestniczył w opisanym okresie sportowym w tych wydarzeniach, ich rodziny, kibice, pasjonaci sportu, piszący prace dyplomowe, czy magisterskie – te książki powinni posiadać. Aby wejść w ich posiadanie należy skontaktować się z autorem (jest na fecebook’u), w TTR, czy w siedzibie Fundacji Oscar w Tomaszowie Lubelskim.

Reklamy
­
Mirosław Józef Tereszczuk

Urodzony w 1955 r. w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent miejscowego Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego. W latach 1969 – 1977 reprezentował z sukcesami Tomasovię w piłce nożnej. Następnie działacz w ramach tego klubu. Kolekcjoner czasopism, wydawnictw sportowych i pamiątek sportowych. Spiker licencjonowany PZPN, autor krzyżówek i zagadek o tematyce regionalnej w Tygodniku Tomaszowskim i Rewizji Tomaszowskich. Członek miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego (prezes 2016 – 2019), Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej oraz Klubu Kibica Reprezentacji Polski. M.in. autor obszernego albumu „90 lat Tomasovii – piłkarska historia klubu sportowego 1923 – 2013”, „Tomaszowskiego Przeglądu Sportowego”, współautor Kalendarza sportowego na 2012 rok pt. „Tomaszów Lubelski w sportowym obiektywie” czy folderu „Jubileusz 55-lecia Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego 1962-2017”. Żona Teresa, troje dzieci: Daniel, Anna i Magdalena Maria. Obecnie pracuje nad ligową historią drużyn piłkarskich z powiatu tomaszowskiego od 1949 roku…

­

Reklamy

(Opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. archiwum M. Tereszczuka)


Zobacz też:

Ksiądz Tomasz Szady trzeci w Biegu Wokół Twierdzy Zamość

Ksiądz Tomasz Szady trzeci w Biegu Wokół Twierdzy Zamość


LubieHrubie na Instagramie