Pomogą w tym dwa sposoby.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków, działka ewidencyjna jest ciągłym obszarem gruntu, położonym w granicach jednego obrębu. Charakteryzuje ją jednorodność pod względem prawnym oraz wydzielenie z otoczenia poprzez linie graniczne. Linie te mogą być naturalne lub sztuczne – albo w postaci dróg, rzek czy wąwozów, albo powstałe w wyniku kolejnych wydzieleń i pomiarów.
Numeracja działek ewidencyjnych
Każda działka ewidencyjna – będącą najmniejszą jednostką ewidencyjną według geodezyjnego podziału kraju – posiada swój numer.
Numeracja ściśle wiąże się z poszczególnymi obrębami ewidencyjnymi – nadawane działkom numery (w postaci liczb naturalnych) są niepowtarzalne w ramach obrębów. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dwie działki posiadają ten sam numer. Działki, które tworzone są poprzez podział, numerowane są ułamkami: licznik jest pierwotnym numerem działki, a mianownikiem staje się najmniejsza liczba naturalna, dzięki której możliwe jest wyróżnienie kolejnej jednostki. Połączenie działek oznacza nadanie im nowego numeru, którego nie użyto jeszcze do ewidencji w danym obrębie.
Co istotne, działka ewidencyjna może być zarówno nieruchomością samoistną, jak i częścią nieruchomości, która składa się z kilku jednostek.
Identyfikacja działek ewidencyjnych
Warto jednak podkreślić, iż numery ewidencyjne działek nie są ich identyfikatorami (adresami administracyjnymi). Identyfikatory wykorzystywane są nie tylko do celów ewidencyjnych, ale również gospodarczych i statystycznych. Są one zapisywane w postaci cyfrowych kodów, którym przypisane są nazwy własne. Taki system – TERYT – odzwierciedla trójstopniowy podział terytorialny państwa.
Pełen adres administracyjny składa się z: kodu województwa, kodu powiatu, kodu gminy, kodu obrębu ewidencyjnego oraz kodu działki ewidencyjnej.
Jak ustalić adres ewidencyjny działki?
Numer ewidencyjny działki, która nas interesuje, poznać możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się do wydziału Państwowej Ewidencji Gruntów, mieszczącego się w odpowiednim Starostwie Powiatowym. Działka zostanie tam zlokalizowana, dzięki czemu otrzymamy ustną informację dotyczącą jej numeru.
Drugim sposobem jest skorzystanie z serwisu Geoportal.gov.pl. Znając położenie działki, w serwisie wyszukujemy właściwy obręb ewidencyjny – wieś, gminę czy dzielnicę. Następnie, korzystając z mapy, lokalizujemy interesującą nas działkę. Możemy wówczas nie tylko odczytać jej numer, ale także adres administracyjny. Wiedza ta z kolei przyda się, gdy poszukiwać będziemy numeru księgi wieczystej danej nieruchomości.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem Geoportal360.pl.
Foto: Fotolia (mat. sponsora)