23 grudnia 2024

Psy ratownicze w 2 LBOT (ZDJĘCIA)

Już niebawem w Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zostanie sformowana Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami w ramach projektu K9 WOT.

Reklamy

Trwa wdrażanie projektu K9 WOT w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pierwszym etapem była selekcja kandydatów na nawigatorów, planistów i przewodników z psami do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej (GPR K9). Najlepsi kandydaci na nawigatorów zakończyli już kurs podstawowy. Teraz przygotowują się do egzaminu teoretycznego i praktycznego, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia br. Po jego pozytywnym zaliczeniu rozpoczną szkolenie doskonalące, podczas którego będą współpracować z Grupami Poszukiwawczo – Ratowniczymi OSP. Na koniec przejdą certyfikację.

Podczas kursu żołnierze – nawigatorzy zapoznali się z zasadami działania w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych, prowadzenia łączności według wytycznych Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz nawigacją i działaniem w terenie z przewodnikiem i psem. W trakcie szkolenia wytypowano również kandydatów na tak zwanych planistów, którzy będą kontynuować szkolenie na kursach specjalistycznych, poświęconych planistyce w czasie poszukiwań i działaniom w sztabie akcji poszukiwawczej. 

Reklamy

Kurs został przeprowadzony przez 13 Śląską Brygadę OT, która jest pionierem projektu K9 w Wojskach Obrony Terytorialnej i teraz dzieli się swoim kilkuletnim doświadczeniem z brygadami OT, które chcą przyjąć w swoje szeregi czworonożnych żołnierzy.

GPR K9 docelowo będzie składać się z dowódcy, planisty i kilku zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Wszyscy żołnierze działający w tych grupach muszą mieć odpowiednie przeszkolenie kierunkowe, w tym również ukończony Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. 

Reklamy

Czworonogi służyć będą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT. Co ważne, w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa, a jego przewodnik. Służba psów oparta będzie o istniejące przepisy – rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

Siły i środki 2 LBOT są włączone do systemu zarządzania kryzysowego od jesieni 2018 roku. Terytorialsi regularnie od 2019 roku, u boku Policji uczestniczą w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych osób zaginionych w województwie lubelskim.

­

(info i fot. 2LBOT / por. Marta Gaborek)


Zobacz też:

Kolejny intensywny weekend lubelskich terytorialsów (ZDJĘCIA)

Kolejny intensywny weekend lubelskich terytorialsów (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Twitterze