22 listopada 2024

Dwójka: Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

W dniach 20 – 24 listopada 2017 roku dzieci i młodzież ze szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie, podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku uczestniczyła w niesamowitych „Warsztatach Andrzejkowych”, przygotowanych przez pracowników Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Wzorem lat poprzednich, także i tym razem zostaliśmy zachęceni propozycją spędzenia czasu na wspaniałej zabawie, podczas której można poznać zwyczaje i tradycje, panujące w Polsce przed wielu wielu laty.

Andrzejki to święto znane od wieków i w Polsce mające długą tradycję. Dawniej w andrzejkowy wieczór panny, które chciały jak najszybciej wyjść za mąż wróżyły. Wróżby dotyczyły oczywiście przyszłego męża, tego jak będzie wyglądał skąd pochodził i jak się nazywał. Kiedyś kawalerowie nie obchodzili święta Andrzejek, bo dla nich były Katarzynki. Dziś to się zmieniło, a zabawy andrzejkowe skupiają i mężczyzn i kobiety. Jednak zwyczaj wróżenia pozostał, co więcej dawne wróżby odeszły w niepamięć, a na ich miejsce pojawiły się nowe.

Reklamy

Andrzejki były dawniej ostatnim momentem na zabawę, tuż przed adwentem. Kończyły zwykły okres w kalendarzu liturgicznym, bo pierwsza niedziela po Andrzejkach to właśnie pierwsza niedziela adwentu. Teraz, gdy adwent jest postrzegany jako czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie, to zabawa, ale niezbyt huczna, w czasie jego trwania nie jest bezwzględnie zakazana.

W „Andrzejkowy wieczór” oraz w naszym przypadku popołudnie, należy zatem wspólnie spędzać czas na poznawaniu tradycji, wierzeń oraz zabaw, a także na odkrywaniu własnej przyszłości… z „przymrużeniem oka” oczywiście.

Reklamy

„Andrzejkowe co nieco”

An­drzej­ko­wa noc jak wiecie
Bar­dzo miłą jest kobiecie
A dla mężczyzn tu nowinka
Była kiedyś katarzynka

Noc od wieków obchodzona
Jest ma­giczna i szalona
Wróżby, ma­gia dob­rze wiecie
Ba­wią świet­nie w całym świecie

A naj­bar­dziej wszys­tkim znany
Jest nam wosk przez klucz przelewany
I od kształtu co się zważy
Wiemy co nam się przydarzy

Naj­ważniej­szą jest zabawa
Dob­ry hu­mor smaczna strawa
An­drzej­ko­wa noc dowodzi
Że powróżyć nie zaszkodzi.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom Muzeum, a szczególnie Pani Beacie Bitner za wspólnie spędzony czas oraz wspaniała zabawę!

Uczestnicy warsztatów: Dzieci i młodzież gimnazjalna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie
Organizator: nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych: Agnieszka Ślażyńska

 

Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska