Minister Marcin Romanowski zadecydował o udzieleniu natychmiastowej pomocy psychologicznej dla rodzin ofiar i uczniów z terenu gminy Dołhobyczów. Rodzinom pokrzywdzonych zostanie udzielona również pomoc materialna i prawna.
Wczoraj wieczorem, bezpośrednio po posiedzeniu powiatowego sztabu kryzysowego, do Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie przyjechał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Odbyło się spotkanie wiceministra ze starostą hrubieszowskim Anetą Karpiuk. Jego celem było ustalenie zasad wsparcia ze strony Funduszu Sprawiedliwości i skoordynowanie go z pomocą świadczoną przez powiat na rzecz rodzin ofiar i społeczności gminy Dołhobyczów i powiatu hrubieszowskiego. Po spotkaniu w starostwie, wiceminister oraz starosta udali się na miejsce eksplozji w Przewodowie.
Minister Marcin Romanowski zadecydował o udzieleniu przez Fundusz Sprawiedliwości natychmiastowej pomocy psychologicznej dla rodzin ofiar i uczniów z terenu gminy Dołhobyczów. W dalszej kolejności rodzinom pokrzywdzonych zostanie udzielona również pomoc materialna i prawna.
Od dziś już funkcjonuje bezpłatna pomoc psychologiczna w każdej placówce szkolnej prowadzonej przez powiat hrubieszowski oraz w hrubieszowskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Minister Romanowski zobowiązał się, że przy współpracy ze starostwem, zostaną wypracowane najlepsze rozwiązania służące pomocy ofiarom ataku i mieszkańcom. Instytucje podległe starostwa będą koordynować swoje działania z Funduszem Sprawiedliwości, w szczególności z punktami pomocy w Hrubieszowie i Zamościu. Najbliższy Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się w Hrubieszowie, przy ul. Zamojskiej 12. Można też dzwonić na całodobowy telefon informacyjny 607 973 789.
Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, ma na celu pomoc pokrzywdzonym przestępstwom, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie.
Od początku wojny FS każdego dnia bardzo aktywnie pomaga ofiarom rosyjskiej agresji, udzielił uchodźcom pomoc psychologiczną oraz materialną w postaci żywności, obuwia, ubrań czy pomocy tłumacza. Również już w pierwszych dniach wojny, ze środków Funduszu zostało przekazane doraźne wsparcie dla przygranicznych powiatów, które jako pierwsze przyjmowały olbrzymią falę uchodźców. Otrzymały one wsparcie na zakup żywności, koców, środków medycznych dla napływających w pierwszych dniach wojny uchodźców.
Minister Marcin Romanowski i starosta Aneta Karpiuk przekazali również kondolencje rodzinom ofiar.
źródło i fot. Ministerstwo Sprawiedliwości